Mnozí účastníci měli podle zpravodajky ČTK na klopách modro-žluté stužky a nad hlavami ukrajinské vlajky a transparenty proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a válce. Nápisy na nich byly v češtině, ukrajinštině i angličtině a bylo možné na nich číst "Stop Putin", "Nět vojně", "Sláva Ukrajině" nebo "Jsme s tebou Ukrajino". V davu stáli i plačící lidé, někteří měliv rukách modré a žluté květiny a skupinky si navzájem kreslily na tváře ukrajinské vlajky. Akce připomínala pouliční party.

Z občanského shromáždění u ruské ambasády v Korunovační ulici v Praze.
FOTO: Příznivce Ruska vypískaly u ambasády desítky protiválečných demonstrantů

Nyní je více než kdy dřív potřeba ukázat, že v tom Ukrajinu nenecháme a že jsme připraveni jednotně se postavit za hodnoty svobody, demokracie a spolupráce, které Putin svou agresí ohrožuje.

Ukrajina se nedobrovolně ocitla uprostřed bitevního pole. Rozpínavost Vladimira Putina ohrožuje její suverenitu, životy ukrajinských občanů i bezpečnost celé Evropy. Teď není čas na malicherné spory. Musíme táhnout za jeden provaz víc, než kdykoliv předtím. Jsme ve válce. Právě v těchto chvílích umírají lidé na Ukrajině i za nás. 300 kilometrů od našich hranic probíhá útok nejen na svobodný stát, ale na celou Evropu, na celý demokratický svět. Na hodnoty demokracie, dialogu a spolupráce, kterým věříme. Všichni jsme na na jedné lodi. “V posledních dnech naše země skvěle ukazuje, jak je jednotná. V tom je budoucnost. Takto se dá bojovat proti zlu. V tom je teď nutné vytrvat!,” říká k akci mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

Na akci promluvili zástupci vysoké politiky i české vlády, kultury, byznysu i sportu. Mezi mluvčími byl Petr Fiala (premiér), Jevhen Perebyjnis (ukrajinský velvyslanec v ČR), Ivan Trojan (herec), Šimon Pánek (Člověk v tísni), Tomáš Klus (zpěvák), Bob Kartous (odborník na dezinformace), David Stulík (bezpečnostní analytik, Evropské hodnoty), Petr Jan Vinš (teolog) a další významné osobnosti. Vystoupili také zástupci ukrajinské iniciativy a Georgy Barklaya, student původem z Ruska, který odsuzuje Putinův postup. Na závěr zazněla ukrajinská hymna v podání ukrajinského sboru. Během akce došlo k propojení telemostem s akcí na podporu Ukrajiny v Bratislavě.

Na akci zazněly i konkrétní možnosti toho, jak může Ukrajině a jejím občanům pomoct každý z nás. Demonstraci svou přítomností podpořily také osobnosti veřejného života: Jiří Macháček (herec), Martin „Mikýř“ Mikyska (snowboardista a influencer), Gabriela Heclová (influencerka), Petr Vacek (herec), Jan Tuna (moderátor), Jitka Schneiderová (herečka), Jakub Ryba (zpěvák) a další. 

Celá akce byla streamovaná na https://youtu.be/SLJ8V3UPFHM a nebo z facebooku:  https://www.facebook.com/milionchvilek/

PROGRAM STOJÍME ZA UKRAJINOU 2, 27. 2. 2022, Praha, Václavské náměstí
13.40 KAREL KRYL VIDEO
14:00 ÚVOD - Hana Strašáková, MCH
14:05 BENJAMIN ROLL, MCH
14:10 HANA STRAŠÁKOVÁ, MCH
14:12 PETR FIALA, PREMIÉR ČR
14:17 UKRAJINSKÝ VELVYSLANEC V ČR JEVHEN PEREBYJNIS
14:22 DAVID STULÍK
14:27 ŠIMON PÁNEK
14:34 BOB KARTOUS
14:39 TOMÁŠ KLUS (píseň s kytarou)
14:47 HALINA ANDREJCEVA & BOGDAN RAJČINEC
14:50 GEORGY BARKLAYA, student z Ruska
14:52 EKUMENICKÁ RADA CÍRKVÍ
14:55 AKADEMICKÁ SFÉRA
14:58 OLDŘICH NEUBERGER
15:10 TELEMOST - BRATISLAVA a možná i KYJEV
15:15 OSOBNOSTI
15:20 VÝZVA NEZISKOVÉHO SEKTORU
15:25 IVAN TROJAN
15:30 ZÁVĚR - HANA STRAŠÁKOVÁ, MCH
15:33 ČESKÁ HYMNA
15:35 UKRAJINSKÝ SBOR - UKRAJINSKÁ HYMNA (zpívá ukrajinský sbor, 5 členů)