O tom, nač se návštěvníci mohou v rámci Dne Středočeského kraje těšit, informují webové stránky jednotlivých institucí. Nezapojují se však pouze příspěvkové organizace kraje. O státním svátku bude otevřen třeba i lehký objekt předválečného vojenského opevnění zasazený do náspu silnice Dolní Bezděkov – Bratronice.

Zdaleka nejde jen o komentované prohlídky, tvůrčí dílny a kulturní programy. Nabídka může představovat třeba mimořádné zpřístupnění jindy uzavřených prostor. To umožní například Hornický skanzen Mayrau na Kladensku, kde návštěvníci budou výjimečně moci nahlédnout do velína v bývalé důlní trafostanici.

Nicméně zde nebude chybět ani tvoření, a to v rámci kreativních dílen s mnohé slibujícím názvem Od Dušiček k Halloweenu, kdy dojde nejen na úpravy haloweenských dýní, ale i na tradiční dušičkové pečivo. Že takovéto „pečené kosti“ vůbec existují, zřejmě překvapí nejen malé návštěvníky, ale i mnohé rodiče.

Programy jsou většinou naplánovány tak, aby potěšily jak dospělé, tak i děti. Třeba Regionální muzeum v Mělníku proto připravuje nejen přednášku o skalních obydlích na Kokořínsku, ale i vodnické setkání či zábavné seznamování s preventivním projektem věnovaným dopravní výchově v interaktivní expozici Dopravka včera a dnes.

Například Sládečkovo muzeum v Kladně, kde je do 10. listopadu k vidění výstava nabízející netradiční pohled na tvůrce Ferdy Mravence nazvaná Ondřej Sekora přírodovědcem, nabídne k tomuto tématu hry a tvořivé dílny. Nebudou chybět ani setkání s bioložkou či s preparátorem zvířat.