Vojenský logistický prapor v Rakovníku by měl podle zástupce náčelníka Generálního štábu brigádního generála Miroslava Hlaváče mít mimo jiné na starost poskytování servisu pro spojenecké vojenské jednotky. Jednat se bude například o americké konvoje, které se ze základen v Německu přes Českou republiku přesouvají například na vojenské cvičení do Pobaltí.

„Posílení schopností ozbrojených sil a spolupráce v Evropě vyžaduje posílení logistické podpory. A právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli vybudovat zmíněnou jednotku,“ sdělil Miroslav Hlaváč na setkání s médii v budově Generálního štábu Armády České republiky. Podle Miroslava Hlaváče nová jednotka posílí schopnosti nejen Armády ČR v oblasti logistické podpory, ale také podpoří mobilitu spojeneckých sil nejen na území České republiky, tak i mimo ni.

Středočeští policisté se opět zapojili do projektu „Řídím, piju nealko pivo“.
U silnic řidiči opět dostávají plechovky s nealko pivem

Vojenský útvar by měl vzniknout 1. ledna 2023 s tím, že plné operační schopnosti by měla být jednotka připravena v roce 2026. V první fázi by se tak jednotka měla být schopna postarat o zhruba 250 zahraničních vojáků a do 100 kusů vojenské techniky denně. V plné „síle“ se pak posádka v Rakovníku postará až o 2000 vojáků a 900 kusů techniky. „V neposlední řadě bude mít tento prapor v sobě schopnost při nenadálých krizových situacích na území České republiky posílit integrovaný záchranný systém,“ řekl Českému rozhlasu Region Miroslav Hlaváč.

Místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš (ANO) informaci Deníku potvrdil s tím, že si vyžádal informace na příslušném ministerstvu. „Jakmile obdržím nějaké bližší informace, dám vám vědět. Mám stejné informace,“ reagoval na dotaz Deníku.

Vojenský prostor v Rakovníku opustila posádka v roce 2014, ovšem na přelomu července a srpna v roce 2016 se vojáci do Rakovníka vrátili. Respektive pouze dvacetičlenná posádka, která i nyní připravuje a rekonstruuje prostory v areálu. Rozhodnutí o návratu vojenské posádky do Rakovníka přijel sdělit vedení radnice začátkem září roku 2015 tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO) spolu s bývalým Náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Josefem Bečvářem.

Ilustrační snímek.
Žena po pádu z druhého patra utrpěla vážná zranění