Naučit se základnímu správnému chování v provozu pomáhá dětem dopravní hřiště v Příbrami, kam se v sezoně sjíždějí školáci i předškoláci z regionu a dokonce i mimo něj, protože je na Příbramsku jediné svého druhu. Rodiče dopravní výchovu svých potomků jen vítají. „Ani jsem netušila, jakou radost synovi udělá průkaz malého cyklisty, když zvládl testy. Byl na něj pyšný a hned jsme museli vyrazit na kolech výlet," vzpomíná na první synovy úspěchy v cvičné dopravě Lenka Proviaková z Příbrami.

Čtěte také: Mobily ve školách? Nutné zlo, míní učitelé

V celé řadě měst byla podobná hřiště v nedávné minulosti zrušena. Příbramská radnice naopak provoz toto hřiště, které v bezpečí a pod vedením zkušených instruktorů seznámí malé děti s riziky dopravy nejen ve městě, podporuje a podle možností i rozšiřuje.

Jedním z instruktorů, kteří tu školáky svérázně nabádají k zastavení na „stopce" nebo u červeně blikajícího železničního přejezdu, je František Stoklasa z Autoklubu Příbram, známý z různých dopravně bezpečnostních a sportovních akcí, jehož čeká nejnáročnější období roku. Když pak přijdou letní prázdniny, je možné hřiště využít veřejností za účelem rekreace a odpočinku. Je vhodné pro tříkolky nebo čtyřkolky, koloběžky, jízdní kola a kolečkové brusle. „V odpoledních hodinách, kdy tu nejsou školáci, sem může veřejnost na svou zodpovědnost vejít vrátky ze sousedního dětského hřiště," připomněl již dříve František Stoklasa.

Mobilní dopravní hřiště

Větší proškolenost dětí nyní nabízí mobilní dopravní hřiště od ministerstva dopravy, jedno bude mít od dubna k dispozici Dobříš vedle zimního stadionu. Město ve spolupráci se strážníky zajistí dětem kurzy dopravní výchovy se vším, co k tomu patří. Pro žáky bude připraveno osm dětských kol a šest koloběžek.

Čtěte také: Samuraj cvičil strážníky v bojovém umění

Dopravní a dětské hřiště v Berouně je volně přístupné a rodiče s dětmi zde tráví svůj volný čas. Na 1100 metrech čtverečních je umístěno 120 dopravních značek, přechody pro chodce, nástupní ostrůvky, kruhový objezd či železniční přejezd.

Hřiště bylo postaveno v roce 2010 za 2,35 milionu korun. Město na něj získalo dotaci z EU ve výši 1,914 milionu korun. Dopravní hřiště pravidelně využívá i Besip a policie.

Dopravní hřiště v Rakovníku je v provozu desítky let. V roce 2015 bylo úplně zrekonstruováno zázemí. S tím byla spojena demolice původní stavby na hřišti, která vyšla na více jak 71 tisíc korun. Nové zázemí vyšlo na zhruba 847 tisíc korun. 

Čtěte také: Detonace v Poldi: ocelový komín padne k zemi