K ohni v chatě byli hasiči přivoláni půl druhé hodiny před polednem. Do boje s plameny vyslalo operační středisko profesionální hasiče z Říčan a jednotky dobrovolných sborů v Senohrabech a Čerčanech. „Majitelka už byla podle oznamovatele mimo budovu, přesto byla k události povolána také zdravotnická záchranná služba,“ připomněla Fliegerová. A posádka sanitky skutečně nezůstala bez práce.

Místní dobrovolní hasiči, kteří dorazili jako první, hned po příjezdu hlásili, že vzhledem k rozsahu požáru budou potřebné další cisterny. Chata už totiž byla v jednom ohni. S plameny hasiči bojovali pomocí dvou vodních proudů s použitím dýchací techniky, protože chata byla silně zakouřená. Ženu, která se dýmu nadýchala, odvezli záchranáři do benešovské nemocnice; před jejich příjezdem se o ni starali členové policejní hlídky.

Hašení nebylo jednoduché. Dostat oheň pod kontrolu se podařilo za hodinu a půl – a do úplné likvidace požáru to ještě zabralo další hodinu. „Pak se hasiči zaměřili na rozebírání konstrukce a dohašování skrytých ohnisek,“ připomněla Fliegerová s tím, že na dohlídku zůstali na místě příslušníci místního dobrovolného sboru – a již čtyři hodiny po poledni, kdy se velitel zásahu vrátil na kontrolu, bylo místo možno předat příbuzným majitelky.

Hodnoty, které se podařilo uhájit, odhadli hasiči na 400 tisíc korun.