„Vloni v červenci středočeští záchranáři zaznamenali celkově 12 608 výjezdů a v srpnu 12 761, což je proti jiným měsícům nárůst zhruba pětinu. Tento trend je ovlivněn zvýšenou aktivitou všech obyvatel – cestováním, sportováním, při kterém lidé leckdy neodhadnou své síly, vyšším vypětím při zahrádkaření nebo údržbě chat či chalup. „Ale i tím, že mnoho Pražanů opouští v čase prázdnin své město a jezdí ve volném čase víc „ven“ do Středočeského kraje,“ poznamenala Effenbergerová.

Záchranáře zaměstnávají nejenom typicky letní úrazy, úžehy či úpaly, ale časté bývá i zhoršení zdravotního stavu lidí s chronickým onemocněním. Ať už v souvislosti s únavou, vlivem počasí, kvůli zanedbávání pitného režimu v kombinaci s přehnaným pobytem na slunci – či třeba sehraje roli i vyšší náklonnost k alkoholu. Pozor: popíjení může nejen přivodit zdravotní komplikace (a v horku obzvlášť!), ale také zhoršuje úsudek i odhad situace a naopak zvyšuje sebevědomí.

Výměna pražců v kolejišti metra na trase C.
Začátek prázdnin v MHD: Anděl bude zavřený, další výluka čeká metro C

Zkušenosti záchranářů ukazují, že pozornost je třeba věnovat obzvlášť dětem: jejich prázdninová dobrodružství mohou mít i fatální následky. „Nedostatečný dohled dospělých, přecenění schopností, podcenění rizika, chybějící bezpečnostní pomůcky – to jsou hlavní příčiny dětských úrazů,“ varovala Effenbergerová – s dodatkem, že nejčastější příčinou úmrtí dětí jsou právě různé úrazy.

Bohužel se často ukazuje, že maléru bylo možno zabránit: použití bezpečnostních pomůcek při sportu a venkovních aktivitách by dokázalo následky zmírnit. S mimořádnou naléhavostí to platí zvláště pro vážné úrazy hlavy; časti i s celoživotními následky. „Základní, a pro děti povinnou ochrannou pomůckou, je přilba – a to nejen při jízdě na kole,“ upozornila Effenbergerová. „Měla by být samozřejmostí také při jízdě na koloběžce, skateboardu nebo bruslích,“ doplnila. Zkušenosti z uplynulých měsíců pak ukazují, že platit to může i pro jízdu na koni.

Ilustrační foto.
Pozor na vši, varuje hygiena před odjezdem na tábor

Již několik let také středočeští záchranáři upozorňují na stoupající počet dětských popálenin, což provází vzrůstající oblibu zahradního grilování. Jde navíc o poranění velmi bolestivá a traumatizující, jejichž hojení je dlouhodobé. Dalším velkým rizikem jsou z pohledu zdravotníků zahradní bazény a jezírka: když se v nich dítě topí, nebývají následky příznivé.

Používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček při jízdě autem by pak snad už až ani nemělo být třeba připomínat; to má být samozřejmostí. Zkušenosti ze zásahů u dopravních nehod však bohužel ukazují něco jiného…

Zařízení S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources).
Vědci z Buštěhradu dokáží vyrobit vodu ze vzduchu

Rady záchranné služby
* Sport:
- Nepřeceňujte své síly, zejména pokud během roku pravidelně nesportujete.
- Pro sport si vybírejte terén, který odpovídá vašim silám a schopnostem.
- Nepodceňujte bezpečnost a používejte ochranné prostředky – například přilby a chrániče.

* Alkohol:
- Školní vysvědčení není důvodem ke konzumaci alkoholu nebo jiných látek ovlivňujících psychomotorickou činnost. Především o prázdninách mládež experimentuje s drogami i alkoholem (a začíná už dnem, kdy končí škola); ošetřování nezletilých intoxikovaných osob není výjimkou.
- Alkohol snižuje odhad míry rizika a lidé pod jeho vlivem přeceňují své schopnosti i síly. Pokud si tedy dospělí chtějí dát v letním horku skleničku, měli by volit „lehčí variantu“ – vinný střik či nízkostupňové pivo.

* Koupání:
- Koupající by měli dodržovat známá pravidla: neskákat do neznámé vody či nechodit do vody uhřátí.
- Opatrní by měli být především kardiaci, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a všichni, kdo trpí nějakým chronickým onemocněním.
- Malé děti u vody vždy hlídejte. Kruhy na koupání a rukávky nejsou v žádném případě plnohodnotnou ochranou neplavců.

* Pobyt na slunci:
- Vystavení pokožky slunečním paprskům by nemělo být naráz, ale postupné. Nikdy nezapomínejte na kvalitní opalovací krémy, čapku a sluneční brýle.
- Nepodceňujte svůj aktuální zdravotní stav a dodržujte pitný režim, úměrně se oblékejte, noste pokrývku hlavy – a pokud možno nevycházejte na slunce mezi dvanáctou a třetí hodinou odpolední.

* Dopravní nehody:
- O prázdninách vyjíždí na silnice mnoho svátečních řidičů. Nejsou zvyklí na provoz a často nedokážou odhadnout své schopnosti. V letním horku se navíc i nejzkušenější řidič mnohem rychleji unaví a ztratí na ostražitosti.
- Jakmile za volantem pocítíte únavu nebo slabost z přehřátí, zastavte, nadýchejte se čerstvého vzduchu, napijte se, udělejte si přestávku – nebo si i na chvíli zdřímněte.

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Ilustrační foto.
Lidé se nejméně líbají v Libereckém kraji, ukázal průzkum