To ostatně platí o všech členech týmu v Klubu Delfín - bez nadšení pro věc by ani nešla řada akcí zorganizovat. Těch aktivit v Delfínu je mnoho a Klub Delfín ve svých současných prostorách v Nerudově ulici v Mladé Boleslavi právě slaví deset let.
Když studovala Anna Semiánová vysokou školu, neustále měla myšlenky, že by jednou chtěla učit plavat děti. Monika založila v roce 1998 občanské sdružení Strom života, ale to bylo zatím vše. Nebyly vhodné prostory, činnost ještě než začala, ustrnula. Náhoda tomu chtěla, že prostory pro první areál sdružení se nakonec podařilo najít - Akma klub pro aktivity na suchu, jako byly kroužky, přednášky i semináře, sídlil tehdy nejprve v Havlíčkově, později v Gellnerově ulici v Mladé Boleslavi.

Správní rada

V té době Monika pracovala jinde, stanovy sdružení tehdejšímu vedení přenechala. Do činnosti sdružení se vrátila nejdříve jako lektorka výtvarné výchovy, později zaujala místo i ve správní radě, kruh se uzavřel.
Psal se rok 2000 a objevil se Klub Delfín, tedy druhá část nabídky sdružení, ta "mokrá". Anna měla za sebou lektorský kurz a začala v hotelu Galatea, v nedalekých Kosmonosích, učit děti plavat. "Těch míst, kde jsem učila, bylo po Boleslavi více, ale nikde nebylo zázemí, takže jsem musela všechny věci pořád převážet," říká Anna Semiánová.

Nevyužitý kryt

V kalendáři se objevil rok 2006 a dámy se ocitly v podzemním krytu. Doslova. Nevyužitý kryt pod mateřskou školkou Pampeliška v mladoboleslavské Nerudově ulici přímo vybízel 
k podobné aktivitě. Bazén tu však nebyl. "Věděla jsem, že jinde v republice tohle propojení s nevyužitým krytem funguje. Slovo dalo slovo a my jsme začaly zajišťovat všechna možná potvrzení, povolení, dokumenty. Po počáteční nejistotě na městském zastupitelstvu se podařilo i naše zástupce přesvědčit o podpoře této činnosti," říká Anna.


Pravdou je, že když dostaly dámy na stůl rozpočet na rekonstrukci krytu a investice za 6,5 milionu korun, podlomila se jim kolena. "Tak tolik jsme vážně neměly. Nakonec investiční náklady ve výši kolem čtyř milionů vzalo na svá bedra město a my jsme zajistily 
i s pomocí sponzorů ten zbytek," vzpomíná Anna Semiánová.

Klub Delfín

Klub Delfín byl otevřen, děti začaly s rodiči chodit plavat do příjemných prostor. Od té doby prošlo plaveckými kurzy přes dva tisíce nejmenších dětí, týdně se tu vystřídá tři sta dětí. "V bazénu plaveme s dětmi už od šesti měsíců, ale do domácnosti docházíme pracovat s dětmi už od věku šesti týdnů," říká Anna.
Nyní už to není jen plavání, ale třeba i aromaterapie, saunování - Monika je saunový konzultant, vyzná se v aromaterapii i v bylinkách. Maximálně využívají prostoru neziskové organizace i pro další akce, jako jsou dětské dny, dobročinné plesy, sbírky, víkendová školení a přednášky. Zajímavé je, že přibývá tatínků, kteří do bazénu s dětmi chodí.
I když mají obě dámy doma děti (Anna ve věku 12 a 15 let, Monika ve věku 8, 17 a 24 let) tvrdí, že práce 
s dalšími dětmi v Klubu Delfín je neunavuje. "Je to úplně jiné. Jako mámy máme nějaké povinnosti, radosti a starosti, jako lektorky a provozovatelky jsme úplně jinde, je to pro nás zcela jiná role. Zodpovědnost je tu veliká a vše nese naše jméno, takže si nemůžeme nechat pošramotit pověst. A když vidíme spokojené rodiče i děti, tak si říkáme, že ta námaha za to stojí," říkají shodně.

Nezisková organizace

Jako nezisková organizace nemohou dámy hromadit majetek a peníze, ale peníze musí používat dále, například pro renovaci objektu, který ve vlhku a teplu, které s sebou bazénové prostředí nese, trpí. "Deset let už spolupracujeme jako dobrovolníci s dětským domovem pro děti do tří let 
v Gellnerově ulici. Děti 
z domova jednou týdně chodí do Klubu plavat, navíc občas podnikáme společně 
i výlety," říká Monika Kopčanová.
Už tuto neděli budou v Klubu Delfín prožívat velké oslavy. Desetiletou existenci v současném sídle chtějí oslavit ve velkém. "Nejprve se všichni sejdeme v lokalitě Radouč za Družstevníkem v Severním městě. Tam se v neděli vše zahájí v deset hodin. Z nebe by měli seskočit parašutisté v čele s místním skokanským nestorem Václavem Volfem," žíká Monika Kopčanová.

Richard Krajčo 

Pokud vše vyjde, v 11 hodin zazpívá Richard Krajčo svoji známou píseň Cesta 
a následně všichni účastníci vyběhnou či vyjdou na trať dlouhou necelé dva kilometry. Trasu mohou jít i rodiče s kočárky, starší lidé 
s trekingovými holemi.


"Registrovaným zájemcům budeme ve čtvrtek a v pátek mezi desátou a sedmnáctou hodinou vydávat startovní sety se spoustou dárečků od sponzorů tak, aby nemuseli absolvovat celý den třeba s rozteklým čokoládovým řezem, voskovou svíčkou či skleněnou lahvičkou se švestkovou čokoládou. Mohou ale přijít i ti, kdo zaregistrovaní nejsou a sety si rovnou koupit stále ještě za zvýhodněnou cenu. Vše se uskuteční na recepci klubu Delfín," říká Anna Semiánová a Monika Kopčanová dodává: "O to více času pak budeme mít v neděli na zábavu. Předpovědi počasí jsou optimistické, přibalte si deku, v zahradě pod stromy si jistě najdete krásné místečko, odkud budete moci pohodlně sledovat program."

Cíl cesty

Cíl cesty bude právě v areálu mateřské školy u Klubu Delfín. "Tam jsme připravily minifestiválek, zazpívají například kapely Isara, Žebřík do kurníku, swingové trio Sestry Ježkovy, 4trio, dětský sbor Paprsek, připraveny jsou ukázky zájmových kroužků, bojové umění capoeira, hip hop. Chceme ukázat lidem to, co region nabízí - i po stránce gastronomické. 
A všichni účastníci obdrží sladké medaile od cukrářů 
z firmy Mlsná číča z nedalekého Bradlece," vypočítává Monika Kopčanová.


Mezi účastníky by se kromě Richarda Krajča, který absolvuje trať také a v cíli by měl opět zazpívat, objeví například herci mladoboleslavského divadla Alena Bazalová, Petr Mikeska, herečka Veronika Khek Kubařová, režisér Petr Khek, moderátorka Jolana Voldánová, horolezec Petr Mašek, fotbalista Ondřej Zahustel, výživový poradce Petr Havlíček, moderátor ze Signál rádia Luboš Dvořák 
a mnoho dalších známých tváří. "V cíli, věřím, se všichni setkáme, zastavíme se, popovídáme si a snad 
i všichni ucítíme určitou vnitřní solidaritu, soudružnost, podanou ruku. Prostě věřím, že nám bude v neděli všem fajn," dodává Anna Semiánová z mladoboleslavského Klubu Delfín.