O tzv. industriální turistiku je stále zájem. Podle statistik návštěvnosti Infocenter Skupiny ČEZ dorazilo v průběhu šesti měsíců k elektrárnám celkem 84 558 osob, což je o 4 964 více, než za stejné období loňského roku, řekl Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.

Třeba ve středních Čechách se můžete vydat do komplexu Elektrárna Mělník, což je klasický uhelný zdroj energie. „Ve Středočeském kraji má přitom již nyní našlápnuto překonat celoroční návštěvnost 2017 – celkem 11 exkurzí a 260 osob – jediný zde Skupinou ČEZ provozovaný klasický uhelný zdroj – souhrnně nazývaný Elektrárna Mělník. Jeho prohlídku v celkem 9 exkurzích absolvovalo letos již 208 osob,“ uvedl Ota Schnepp.

Turisty jsou například žáci základních i odborných škol, ale i zahraniční studenti. Výjimku netvoří ani vysokoškoláci z Technické univerzity v Liberci, ČVUT Praha a Univerzity J. E. Purkyně Ústí nad Labem.

Prohlídky elektrárny jsou u většiny exkurzí pojaté jako vycházka po technologiích Mělník II a Mělník III s výkladem o historii a současnosti celé lokality, včetně výhledu do budoucnosti.