Zatímco vlaky jsou v celém území Středočeského kraje začleněny do systému PID neboli Pražské integrované dopravy, který umožňuje na jeden jízdní doklad účtovaný podle pásem (a v případě jednotlivých jízdenek i doby strávené na cestě) přestupovat mezi vozidly různých dopravců i mezi vlakem a autobusem, autobusy jsou zatím integrovány jen někde. Po vynucené koronavirové pauze bude integrace pokračovat – přičemž v některých regionech přinese i poměrně významné změny v jízdních řádech. Včetně změn tras vybraných linek – a organizátoři veřejné dopravy také slibují vylepšení přestupní návaznosti mezi autobusy a vlaky i lepší spojení na Prahu. Někde se také plánují takové úpravy, aby vlaky a autobusy nejezdily prakticky souběžně, ale byly v čase lépe rozloženy.

Srpnové soboty změn

Od soboty 8. srpna je ohlášena integrace autobusových linek na Kokořínsku, tedy v oblasti s 33 městy a obcemi mezi Mělníkem, Liběchovem, Mšenem, Mělnickým Vtelnem a Všetaty. Právě zde se chystají významné změny tras, ale i zavedení devíti nových linek a zrušení 17 dosavadních. Následovat mají druhé etapa integrace na Rakovnicku od soboty 15. srpna, zahrnující i přeshraniční vazby na Plzeňský a Ústecký kraj; konkrétně na oblasti Kralovicka a Podbořanska. Od soboty 22. srpna má dojít na oblast Voticka na Benešovsku a o týden později, v sobotu 29. srpna, na Dobrovicko v mladoboleslavském okrese. Tam by chystané změny neměly vážněji poznamenat již existující přímé spojení na směny ve Škodě Auto. Díky využití tarifu PID by se však cestujícím mělo zlevnit pravidelné dojíždění.

Dokončení v příštím roce

Po dokončení těchto etap integrace veřejné dopravy, jejichž příprava pokročila nejdál, se projekty začleňování do PID mají týkat ještě devíti dalších oblastí středních Čech. Platí přitom, že koronavirus zasáhl nejen nejbližší plánované termíny, ale oddálil přípravné práce pro všechny zbývající integrační projekty. Nyní se očekává, že integrace veřejné dopravy v celém kraji má být dokončena během příštího roku.

Integrace autobusové dopravy

- Začlenění do PID ohlášené na srpen: Kokořínsko, Rakovnicko II (západ), Voticko, Dobrovicko
- Další plánovaná integrace: Berounsko, Hořovicko, Kolínsko (část), Královéměstecko, Kutnohorsko, Mladoboleslavsko, Posázaví, Rožmitálsko, Vlašimsko; v některých případech jde o další fáze již dříve zahájených projektů

Zdroj: PID, KÚSK