Pak mi volal, že pořádá na pražském Andělu turnaj v pétanque. Brzy na to, že zase v nákupním centru Harfa pořádá čokoládový festival. Do soutěže pro čtenáře poslal několik čokolád. A pořád roztomile žvatlal česky.

Tuhle volal znovu. Že zase pořádá čokoládový festival na té Harfě a jestli pár řádek bych nenapsal. Že mi dá několik čokolád zase do soutěže. Už mi to nedalo a sešli jsme se. Seděli jsme spolu dvacet minut v kavárně v nákupním centru Harfa, kolem plakáty zvoucí na festival. Jen nás si v té kavárně nikdo nevšímal a nenabídl ani kávu, ani čokoládu.

On žvatlal roztomilou češtinou, já poslouchal s nastraženýma ušima, abych všemu rozuměl. Vyprávěl mi o tom, jak se dostal do Čech. Že nám v té kavárně nic nenabídli, to nám nakonec nevadilo.

Francouz jako poleno

Ten chlapík se jmenuje Chris Delattre. Je mu třiačtyřicet. Je to Francouz jako poleno. Francouz ze severní Francie, který dlouho žil v Paříže, kde pracoval v reklamní agentuře a pracoval pro média. Dobrý džob. Jenže jednoho dne, psal se 15. leden 2000, vyrazil s kamarádem Xavierem na víkend do Prahy. Když se vrátil do Paříže, začal uvažovat, kdy se do Prahy vrátí.

„Jak jsem jen mohl, do Česka jsem jezdil na dovolenou, na víkendy, když jsem měl volno. Česko mne okouzlilo. Byli tu fajn lidé, samé úsměvy, pohoda. Paříž je totiž plná stresu a tady to bylo najednou jiné, takové milí," řekl něco, čemu my, Češi, ani moc nevěříme a čemu nerozumíme. Jenže on to tak cítí.

Při návratech do Česka projel nejen Prahu, ale i Plzeň, České Budějovice, Brno, Ostravu, zajel i do Bratislavy. „Všude jsem nacházel fajn věci, fajn lidi, fajn okamžiky. To víte, cizinec tady měl otevřené dveře. Tedy alespoň já," uvedl.

Chris Delattre, organizátor Čokoládového festivalu v České republice.Když se v Paříži sešel s obchodním partnerem, měli domluvené, že si budou povídat o fotbalu. „Jenže když končilo naše setkání, partner povídá: „Chrisi, my jsme se měli bavit o fotbalu a ty se bavíš jen o Česku. Proč tam nejedeš bydlet? Jsi mladý, nemáš manželku, ty se tam neztratíš." Já měl skvělý džob a ke všemu jsem neuměl skoro ani slovo česky. Přemýšlel jsem a najednou jsem dal výpověď v agentuře, sbalil kufr a byl jsem v Čechách."

Za ty předchozí cesty měl spoustu kontaktů, adres. Tak jim všem napsal, zda nevědí o nějakém hezkém místě, kde by se mohl jeden Francouz usadit. Protože jsem uměl jen francouzsky a anglicky, nechtěl jsem bydlet v Praze, kde se anglicky domluvím na každém rohu. Chtěl jsem někam, kde budou lidi mluvit hlavně česky, abych se tuhle hezkou řeč naučil."

Dostal nabídky na bydlení z Pardubic, Českých Budějovic a Olomouce. „Rozhodl jsem se pro Olomouc a usadil se tam. Je to krásné městečko, moc milí lidé, prostě nádhera. Už tam bydlím dvanáct let," poznamenal.

Studium českého jazyka

V kapse měl pár naspořených peněz, a tak se šest měsíců věnoval studiu češtiny. Pak začal pracovat. Vrhnul se do podobné sféry jako ve Francii, založil si agenturu se zaměřením na média, pořádal různé akce, soutěže. A pak přišel nápad uspořádat běh do schodů výškových budov. Tahle aktivita mu vydržela až do letoška. Uspořádal čtyři desítky běhů do schodů po celé republice. Letos ale už kvůli malému zájmu sponzorů koncept prodal a novému majiteli při organizaci radí.

Další Chrisovou aktivitou je pétanque, hra s koulemi, které hráči hází na speciálním pískovém hřišti k danému bodu tak, aby měli svoji kouli nejblíže k tomuto bodu. V Praze se tak třeba pétanque propaguje a hraje na hřišti vytvořeném na pěší zóně u metra Anděl.

Chrise zatím neláká návrat do Francie. Na rodnou zem ale nezanevřel. Jeho snem je otevřít si v Čechách, zatím mluví hlavně o Olomouci, kde žije, francouzskou kavárnu. „Zatím je to ale ve hvězdách. Mám moc práce, hodně cestuji, to by nešlo. Ale kdo ví, třeba jednou se mi ten sen splní."

Sen o kavárně trochu supluje jeho nejčerstvější aktivita. S kamarádem Jiřím Hudkem začali v rámci nového celosvětového fenoménu jezdit po republice s foodtruckem, dodávkou, která je uzpůsobena jako kuchyň a minirestarurace, zastavují u obchodních center a tam začnou vařit a servírovat francouzské pokrmy.

Chris Delattre, organizátor Čokoládového festivalu v České republice.„Lidé musí jíst, ale nemají moc času. Jste-li v obchodním centru, pak jíte třeba kvalitně, ale je to pořád stejné. Nebo si necháte poslat jídlo na pracoviště a jíte v kanceláři, případně si jídlo z domova ohřejete v mikrovlnce. My ve foodtrucku, který jsme nazvali Bonjour, jako Dobrý den, normálně vaříme – burgry s francouzským sýrem, palačinky, dezerty, polévky, brambory na mnoho způsobů."

Chris tvrdí, že většinou první den je v každém městě trochu slabší, protože lidé nejsou na tento druh stravování zvyklí. Další dny ale je zájem veliký. „Jedeme třeba tři dny Brno, tři dny Ostrava, tři dny Zlín, tři dny Olomouc. Nejsme rychlé občerstvení, ale příjemná pojízdná restaurace. Ze mne se tak stává kuchař. Přiznávám, že jsem stále veliký amatér. O to mne to ale více baví," říká Chris Delattre.

Má rád sladké a především čokoládu. Proto před čtyřmi lety uspořádal na zkoušku čokoládový festival. „Já mám rád čokoládu, ale hlavně všichni lidé mají rádi čokoládu, které existuje tolik druhů. Proto jsem to zkusil a už letos pořádáme čtvrtý ročník. Do neděle jsme na pražské Harfě a letos pořádám celkem jedenáct takových čokoládových festivalů po celé republice."

Čokoládová lákadla

Na Harfě se od pátku do neděle 25. října se objevuje mnoho čokoládových lákadel - připraveny jsou ochutnávky čokolád i jejich prodej, kuchaři připravují sladké laskominy. Je tu i se velký svatební dort vytvořený z bonbonů i největší český cupcake vysoký 90 centimetrů od Cobbler´s Bakery Prague.

„K vidění bude i tisícovka obalů od čokolád i obrazy malované čokoládou," dodal Chris Delattre, Francouz, který si zamiloval Česko a v Olomouci žije už dvanáct let. Skoro celou dobu s přítelkyní Pavlínou, vedoucí obchodu.

Chris spolu s Pavlínou a s kamarády rádi vyrážejí na delší procházky. „Patnáct dvacet kilometrů není problém. Vezmeme francouzské víno, paštiku, chleba a vyrazíme do lesa, klidně i na víkend – miluju Olomoucko, Jeseníky, Beskydy," dodává Chris Delattrre, který však tento víkend v žije v zajetí čokolády.

SoutěžVyhrajte lahodnou francouzskou čokoládu. Stačí, když správně odpovíte na jednoduchou otázku a budete mít štěstí. Otázku najdete v tištěných regionálních Denících ve středních Čechách a také v Pražském deníku v sobotu 24. října 2015.

Čtěte také: Čokoládový festival zastaví v Praze a představí i pivo