Jednotky intenzivní péče v metropoli jsou plné. Ale žádný „stop stav“ nezazněl
Pražské nemocnice mají kvůli trvajícímu šíření koronaviru nedostatek lůžek pro nemocné ve vážném stavu. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a ministerstva zdravotnictví disponovaly začátkem týdne dohromady na odděleních JIP a ARO pouhými pěti volnými lůžky pro „covidové“ a jednapadesáti pro „necovidové“ pacienty.
Zatímco po většinu podzimu měly nemocnice volných kolem patnácti procent kapacit „intenzivní péče“, od konce minulého roku jich, pomineme-li drobné výkyvy, setrvale ubývá. Začátkem února klesly „rezervy“ pod osm procent a od minulého týdne se pohybují kolem pěti, což je i výrazně méně oproti celorepublikovému průměru.
Kritickou situaci potvrzuje přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Je to u nás velmi špatné. Volná kapacita na nule a rezervy vyčerpány,“ napsal František Duška. Ten přitom spolu s dalšími lékaři dlouhodobě upozorňuje, že u „lůžkové“ kapacity v urgentní medicíně nejde primárně o množství postelí a přístrojů, ale o „lidské zdroje“. Prakticky vyčerpaná je v Praze kapacita míst, která nemocnice označují jako „reprofilizovaná“, tedy s možností úpravy do režimu intenzivní péče.
Nemocnice nechtějí přímo potvrdit, jestli aktuální „hraniční“ obsazenost oddělení intenzivní péče souvisí s přijímáním pacientů například z jiných krajů, kde je výskyt onemocnění covid-19 intenzivnější. Žádný „stop stav“ nicméně zatím z Prahy nezazněl.
„Pokud to kapacita dovoluje, bereme pacienty z jiných nemocnic, ale tak tomu bylo vždy, i před covidem,“ uvedla mluvčí FN Motol Pavlína Daňková s tím, že ve středu odpoledne měla největší česká nemocnice jen jednotky volných míst v rámci intenzivní péče.
Fakultní nemocnice Bulovka hlásí „téměř vyčerpané kapacity na lůžkovém oddělení pro covid pozitivní“ a také potvrzuje přijímání pacientů z jiných krajů. „Nemocnice nerozhoduje o tom, koho přijme nebo nepřijme. O tom rozhoduje Národní dispečink intenzivní péče v čele s koordinátorem,“ upozornila mluvčí nemocnice Simona Krautová.
O snižující se kapacitě informuje rovněž Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Napjaté stavy je její vedení připravené řešit „operativně“. Dlouhodobé predikce prý nemají nyní smysl. Rozhoduje se „ze dne na den“ v návaznosti na aktuální kapacity lůžek, počty pacientů a personálu.
„Denně mezi sebou úzce komunikuje tým odborníků, náměstků a přednostů klinik a připravuje krátkodobé plány zajištění zdravotní péče. V rámci nemocnice a klinik přesouváme vlastní zdravotníky podle potřeby,“ sdělila za VFN Marie Heřmánková.