Ve středních Čechách to asi nejčastěji budou řešit lidé, kteří občas zajíždějí do Prahy – ale zase ne tak často, aby se jim vyplatilo pořizovat si pro cestování po hlavním městě předplacený kupon či pronikat do tajů placení přes mobilní aplikaci PID Lítačka. Zvlášť když v hlavním městě často mohou pokračovat městskou dopravou i s jízdenkou koupenou v autobusu či na vlak.

Mimochodem: jízdenky PID lze nově koupit i přímo ve vlacích: od průvodčích. Ti je dosud pouze uznávali, avšak prodávali jízdní doklady jen v rámci tarifů konkrétních dopravců.

Větší zásoba, větší problém

„Zbylé“ papírové jízdenky pro jednotlivou jízdu, tedy ty s dřívější cenou nakoupené do zásoby před 1. srpnem, mohou cestující, kteří je nevyužili, vrátit. Za menší množství lístků lidé získají peníze snáz než za větší – alespoň v případě, že si pospíší. Do pěti kusů od jedné nominální hodnoty (za stejnou cenu) lze během srpna vrátit na prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy ve 30 stanicích metra; jedná se o prodejní místa, nikoli o infocentra.

Navštívit lze také Centrální dispečink Dopravního podniku hl. m. Prahy kousek od stanice metra a tramvají I. P. Pavlova, a to na adrese Na Bojišti 1452/5. Jde o stejné místo, kam chodí platit pokuty černí pasažéři přistižení revizorem. Pouze tam je také možné vracet vyšší počty jízdenek s dřívějšími cenami.

Od počátku září pak půjde o jediné místo, kde bude možné nyní již neplatné jízdenky vracet. A zájemci už spěchat muset nebudou: čas na to mají až do konce ledna.

Podstatně méně často se asi vyskytne situace, že cestujícím zbyly jízdenky pro jednotlivou jízdu, které byly zakoupeny dopředu prostřednictvím mobilní aplikace PID Lítačka. I ty je možné vrátit, a to rovněž do 31. ledna. V tomto případě lze o zpětné proplacení žádat prostřednictvím e-mailové adresy info@pidlitacka.cz. Mýlil by se tedy ten, kdo by předpokládal, že elektronické systémy zajistí nějakou formu vyrovnání automaticky.

Přezkum cen bude častější

Zdražování jízdného PID, schválené středočeskými zastupiteli a pražskými radními, přišlo po deseti letech, kdy se ceny neměnily. Do budoucna se s přezkoumáváním cen za využívání veřejné dopravy počítá častěji. Aktuálně vzrostly zhruba o čtvrtinu. Ve středních Čechách podražily i předplacené časové kupony; v hlavním městě se jejich cena nezměnila.