Námitky, které Lesy ČR vznesly v rámci projednávání záměru na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, už neplatí. Všechny své připomínky státní podnik bere zpět. V rámci setkání k zamýšlenému národnímu parku, které hostil středočeský krajský úřad v Praze, to ve čtvrtek 23. února v podvečer zmínil vedoucí oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR Ondřej Pecháček.

„Důvodem je politická dohoda nad programovým prohlášením vlády,“ vysvětlil, aniž to vyvolalo větší ohlas. Kdo by se ohrazoval nebo podivoval, vlastně nebyl přítomen.

Rodina Boruchova žíje na Benešovsku od začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Uprchlíci v Čechách: Pořád jsem plakala a holky se ptaly proč, vzpomíná Marijana

Starostové z obcí na Křivoklátsku namítají, že nemají dost informací, a míní, že v diskusi o všech souvislostech kolem případného vzniku národního parku lze pokračovat až poté, co ministerstvo vypořádá podané námitky - v písemné podobě.

Proti jejich hodnocení se však ohradila hejtmanka Petra Pecková (STAN), jež trvá na tom, že krajské orgány dělají pro informovanost maximum.

O námitkách se mělo debatovat

Právě informace, po nichž starostové hlasitě volají, byly na čtvrteční setkání připraveny – a podle náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se chystala i debata se starosty o některých z podaných námitek.

Ministerstvo jich dostalo řadu, asi 140, přičemž čtyři desítky z nich vnímá jako relevantní, míní se o nich dále bavit – a výsledky diskuse zahrnout do vypořádání.

Prezentaci s aktuálními informacemi ministerstva dostali starostové alespoň e-mailem – všem zájemcům je pak k dispozici na webu mzp.cz – a náměstek Hladík představitelům obcí nabízí setkání na jejich domácí půdě. Nevyhoví však přání, které starostové zaslali v dopise, aby tam zajel ve druhé polovině března po písemném vypořádání námitek, uplatněných obcemi a dalšími osobami právnickými i fyzickými.

Tunel na stanici Jiřího z Poděbrad
Dělníci dokončují ve stanici Jiřího z Poděbrad ražbu pro bezbariérový vstup

Do regionu, s plánem objet jednotlivé obce a mluvit tam s lidmi, vyrazí už v pondělí 27. února. Zástupci ministerstva budou tento termín telefonicky sdělovat starostům během pátku 24. února. Jejich telefonní čísla znají, už před čtvrtečním setkáním je obvolávali a přesvědčovali – neúspěšně – aby přijeli do Prahy na krajský úřad.

Hladík věří, že kdo má o setkání a skutečnou debatu opravdový zájem, dokáže si udělat čas i takto narychlo. Deníku náměstek ministra potvrdil, že vyrazit na Křivoklátsko se chystá opravdu hned po víkendu.

„Zajdu na obecní úřad, jestli se chtějí bavit, a nakouknu do hospody,“ plánuje setkání s místními politiky i místními občany. Že by na úřadech narazil na zamčené dveře, se neobává: v pondělí je úřední den. To spíš s hledáním hostince může mít na vsi problém.

Novinky slyšela jediná starostka

Z představitelů samospráv pozvaných na čtvrteční setkání na krajském úřadu dorazila pouze starostka obce Bratronice Miloslava Knížetová (nez.). Vysvětlila, že připomenout pozvání považuje za slušnost, a ocenila, jak do regionu jezdili informovat zástupci kraje – přičemž prý občany nejvíce zajímalo, zda budou nadále smět chodit do lesa na houby.

A vztah obce k národnímu parku? „My od počátku zaujímáme neutrální postoj. Jsme připraveni naslouchat a účastnit se jednání,“ řekla Knížetová.

Výčet těch, kteří přijet odmítli, je podstatně obsáhlejší. Jde o představitele obcí Běleč, Branov, Broumy, Čilá, Horní Bezděkov, Hracholusky, Hřebečníky, Chyňava, Karlova Ves, Kublov, Malé Kyšice, Nižbor, Podmokly, Račice, Roztoky (u Křivoklátu), Skryje, Sýkořice a Zbečno. Skóre účasti a neúčasti tedy bylo 1:18.

Jak je to s plány na zřízení národního parku podle státu?

- národní park by měl mít rozlohu 116 kilometrů čtverečních, tedy asi šestinu plochy nynější chráněné krajinné oblasti
- obce nebudou zkráceny ve svých právech, své zájmy budou moci prosazovat díky zastoupení v radě národního parku (což bude změna proti současnosti, kdy nemohou ovlivnit činnost správy chráněné krajinné oblasti ani hospodaření Lesů ČR a Vojenských lesů a statků ČR)
- klidovými územími mají být nynější národní přírodní rezervace, kde se už dnes smí chodit pouze po značených cestách; o změně může po dohodě s obcemi rozhodnout rada parku
- nynějších 69 kilometrů cyklotras by se mohlo rozšířit o dalších 86 kilometrů – je to ale pouze návrh, záleží na dohodě s obcem
- výkon práva myslivosti přejde na správu parku, naopak kolem rybářských revírů na Berounce se nebude měnit nic
- činnost správy parku má nově vyjít zhruba na 50 milionů korun
- obce mohou počítat s penězi ze Státního fondu životního prostředí a s dalšími dotačními programy
- lánská obora nebude začleněna

Zdroj: František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Petr Hladík, náměstek ministra životního prostředí