VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Střední Čechy – Konkrétní podobu mají v pondělí začít dostávat sliby pomoci středočeských politiků dané části bývalých klientů zkrachovalé stavební společnosti H-System soustředěným v družstvu Svatopluk.

19.8.2018
SDÍLEJ:

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).Foto: Deník / Holakovský Milan

Zmizte, řekl soud

Krajští radní mají připravit návrh finanční pomoci, který bude o týden později předložen ke schválení zastupitelům. Na tom, že chtějí podpořit obyvatele z domů po H-Systemu v Horoměřicích, se již shodli zástupci všech stranických klubů v krajském zastupitelstvu. Volení zástupci středočeských občanů tak reagovali na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR v Brně, který na rozdíl od pražských soudů dal za pravdu správci konkursní podstaty. Rozhodl, že obyvatelé horoměřických domů, kteří si po krachu H-Systemu rozestavěné domy se svolením bývalého konkursního správce dokončili sami a za své, se mají vystěhovat. Odejít, aby se domy mohly prodat v dražbě – a získané peníze použít na uspokojení části pohledávek věřitelů.

Za této situace vstupují do hry krajští politici. Nechtějí prý hodnotit rozhodnutí soudu ani hledat viníka, ale nabízejí pomoc středočeským občanům, kteří se ocitají v tíživé situaci. Opakovaná jednání se zástupcem družstva Svatopluk Ivanem Králem vedla k závěru, že kraj může pomoci finančně.

Vstup kraje do dění kolem kauzy H-system
Příslib středočeských politiků poskytnout peníze na aktivity Stavebního bytového družstva Svatopluk podle slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové rozhodně neznamená, že by se tím kraj hlásil k aktivní pomoci Středočechům, kteří se ocitli v problémech s bydlením. Do kauzy horoměřických domů po stavební společnosti H-system vstupuje zcela výjimečně, v rámci ojedinělého řešení mimořádné situace, a to z několika důvodů:

- Nejedná se o poskytnutí peněz na zajištění bydlení, ale o finanční pomoc, jež umožní vést účinně soudní spor mající zabránit vystěhování lidí na ulici

- Vinu za tíživou situaci, v níž se ocitla část obyvatel Horoměřic, je možno spatřovat na více stranách – přičemž je možné hovořit i o pochybení státu, který nechal věci zajít tak daleko

- Hrozba, že se ocitnou na dlažbě, visí nad dvěma stovkami lidí ze 65 rodin, což je tak velká skupina, jaké by starosta pomoc nabídnout nemohl; navíc nelze přehlížet, že z 25 procent se jedná o neúplné rodiny nebo rodiny s dětmi

- Kauza se vleče tak dlouho, že se téměř třetina lidí, jichž se hrozba vystěhování týká, dostala do důchodového věku; za situace, kdy své úspory (a často i peníze blízkých) vložili do domů, které by měli nyní opustit, není možné očekávat, že by si jako penzisté dokázali pomoci sami

- Družstvo Svatopluk sdružuje stovky bývalých klientů H-Systemu, přičemž ze svých prostředků vydává peníze na spor týkající se pouze několika desítek z nich; díky penězům od kraje se věc má stát „spravedlivější“ vůči ostatním družstevníkům

- Navrhovanou pomocí je individuální účelová dotace, která není nenávratná: v případě, že se klienti H-Systemu dočkají odškodnění, poskytnuté peníze družstvo Svatopluk kraji vrátí

Zdroj: Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje

Peníze na právní boj

Napříč politickým spektrem zástupci klubů ANO, ČSSD, KSČM, STAN i ODS v úterý 14. srpna kývli na to, že kraj může poskytnout družstvu příspěvek na to, aby se mohlo účinně soudit: peníze na soudní poplatky, úhradu znaleckých posudků či právní pomoc. Ještě má být rozhodnuto, zda pro tuto dotaci má být vyčleněna půlmilionová částka, nebo milion korun – už je ale jasno v tom, jak by se v případě, že bude souhlasit celé zastupitelstvo, peníze poskytovaly: vždy jednou měsíčně zpětným proplácením předložených faktur.

Jiní nedostanou nic

S žádostí o finanční podporu však rozhodně nemá šanci uspět kdokoli další, kdo má také problém s bydlením, odpověděla na dotaz Deníku hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Horoměřický případ je podle jejích slov zcela ojedinělý a vyžaduje i výjimečný přístup. Běžně, pokud se na kraj obracejí jednotlivci, lze získat rady – peníze ale nikoli.

Autor: Milan Holakovský

19.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 26 000 Kč Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur VEDOUCÍ ODDĚLENÍ VNITŘNÍ BEZPEČNOSTI (VRÁTNICE). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VEDOUCÍ ODDĚLENÍ VNITŘNÍ BEZPEČNOSTI (VRÁTNICE) - Místo výkonu práce: Hořovice. Nástup možný ihned. Náplň práce: Uživatelská práce s PC. Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů řádné dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, sleva do lékárny. Kontakt: osobně (Hořovice, K Nemocnici č.p. 1106/14), e-mailem, telefonicky (7:00-15:30 hod.).. Pracoviště: Nh hospital a.s. - nemocnice hořovice, K Nemocnici, č.p. 1106, 268 01 Hořovice. Informace: Alena Suchá, +420 311 559 018. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍCI VE 12 200 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ - Místo výkonu práce: Hořovice, Osov. Požadavky: nutný dobrý zdravotní stav (zvedání težkých břemen), výpis z rejstříku trestů, oprávnění na VZV vítáno (není podmínkou). Zaměstnanecké výhody: možnost poskytnout ubytování nepeněžním příspěvkem až do výše 3 500 Kč, závodní stravování poukázkami na jídlo v nominální hodnotě 40 kč. Kontakt: úřední den pro uchazeče o zaměstnání je každý pátek (9:00-10:00 hod.) mimo tento den a hodinu je nutné se předem telefonicky objednat na uvedeném tel. (9:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Allbautech s.r.o. - hořovice, osov, Na Cintlovce, č.p. 535, 268 01 Hořovice. Informace: Anna Gurgach, +420 774 792 909. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 23 000 Kč Stavební klempíři STAVEBNÍ KLEMPÍŘI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: STAVEBNÍ KLEMPÍŘI - Místo výkonu práce: Beroun. Kontakt: telefonicky, osobně.. Pracoviště: Tomáš chalupa - beroun, Pod Haldou, č.p. 847, 266 01 Beroun 1. Informace: Tomáš Chalupa, +420 603 514 232. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč Obsluha pil a jiných zařízení na prvotní zpracování dřeva OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA PIL A JINÝCH ZAŘÍZENÍ NA PRVOTNÍ ZPRACOVÁNÍ DŘEVA - Místo výkonu práce: Libomyšl. Kontakt: telefonicky (PO-PÁ: 7:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Dřevokomplex r + r, s.r.o. - libomyšl, 267 23 Lochovice. Informace: Jiří Roubíček, +420 775 550 600.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 18. září 2018

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Za mříže cel vazební věznice putovala pětice cizinců ve věku od 23 do 29 let, které středočeští kriminalisté dopadli jako podezřelé ze série vloupání do prodejen.
3

Vykradači prodejen podle policie napáchali škody za tři miliony

Policie hledá muže měnící peníze se ziskem

Střední Čechy – Identifikovat podezřelého by mohlo pomoci tetování na jeho levé paži zachycené kamerou. To Marcela Pučelíková z berounské policie připomněla v souvislosti s případy podvodných směn peněz, u nichž kriminalisté zatím evidují škodu 18 tisíc korun. Současně policie varuje pracovníky obchodů i další pokladní, aby v případě, že budou požádáni o směnu peněz, byli opatrní – a raději se směně vyhnuli.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

V muzeu si připomněli rok 1948

Beroun - Únor 1948 byl dalším tématem cyklu pořádaným Muzeem Českého krasu v Berouně k výročím končícím na osmičku, jež formovala naše dějiny. Přednáška Mgr. Tomáše Zahradníčka, Ph.D. z Ústavu pro soudobé dějiny se zaměřila především na okolnosti, jež Únoru 1948 předcházely a jeho důsledky a samotný vznik vytvářely. V přednášce, jež se setkala s ohlasem a bohatou diskuzí, nastínil počínající kořeny vyúsťující do doby tématu již v roce 1918. „Pokusil jsem se to téma aktualizovat, protože patřím k těm historikům, které zajímá především budoucnost, a studium minulosti jsou pomocná vodítka pro odpovědi na současné otázky a problémy. Měl jsem pocit, že pokus o odpověď nás vybudí k nějaké debatě.“

V největších městech kraje volby tolik netáhnou

Střední Čechy – Kde si v době komunálních voleb občané pospíší k urnám – a kde naopak hodně lidí zůstane doma? Ovlivnit to může leccos – od ohlasů nějaké místní aféry až třebas po aktuální počasí. Dá se ale předpokládat, že mezi velkými středočeskými městy bude k těm s nejvyšší volební účastí patřit Benešov. V dlouhodobém srovnání okresních měst drží laťku nejvýš.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT