Když chatu, již Hrabal odkázal rodině ze sousedství, která se o něho starala v posledních letech života, majitel v létě umístil do nabídky realitní kanceláře, se shodným cílem zpřístupnit nemovitost veřejnosti v podobě Hrabalova památníku projevili zájem o koupi jak zástupci hejtmanství, tak ministerstva kultury. Prakticky od počátku přitom obě strany jednaly o společném postupu. Zdá se, že představitelé kraje a ministerstva dospěli k dohodě, že stát by mohl pomoci s financemi i s vytvořením expozice, pokud kraj bude usilovat o koupi. V případě úspěchu by chatu zřejmě začlenil pod Polabské muzeum jako jednu z dalších poboček. Už nyní má muzeum vedle hlavního objektu v Poděbradech několik dalších pracovišť: národopisné muzeum čili skanzen v Přerově nad Labem, památníky krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech a Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem – a ještě nymburské vlastivědné muzeum, jež je dlouhodobě uzavřeno kvůli rekonstrukci.

Dohoda o spolupráci nadále platí – a ve středu odpoledne by měla dostat podobu „černé na bílém“. Krajský úřad navštíví ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD, aby společně s hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) a radním pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václavem Švendou (Spojenci/TOP 09) podepsal memorandum o spolupráci. Jeho text hovoří o společném cíli, jímž je zpřístupnění chaty. „Stvrdíme, že obě instituce – kraj a ministerstvo – mají zájem na spolupráci,“ upřesnil Švenda, co podepsání memoranda znamená. Potvrdil současně, že na přípravě expozice a následném provozu objektu by se měly podílet příspěvkové organizace obou partnerů: Polabské muzeum a Památník národního písemnictví.

Na údaj o ceně je zatím třeba počkat

Samotnou koupi Hrabalovy chaty budou schvalovat krajští zastupitelé, jimž má být tento návrh předložen v listopadu. Již je známo, že konkrétní navrhovaný termín hlasování připadá na pondělí 29. 11. Zřejmě nejsledovanější údaj, informace o ceně, však prozatím není k dispozici. V nabídce realitky byl objekt s rozsáhlým pozemkem oceněn na 11,9 milionu korun – z kontaktů s majitelem nicméně vyplynula ochota ještě o konečné částce jednat. Kraj v partnerství s ministerstvem se však neozval jako jediný zájemce, byť cena se řečeno slovy právníků jeví vyšší, než je v místě a čase obvyklé.