Za běžných okolností by to znamenalo pozvání do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy – jenomže „normální dobu“ nakazil koronavirus. Přeškrtal dosavadní zvyklosti a přinesl spoustu omezení. Nyní tudíž jde o jeden z tipů Lindy Dlouhé ze Středočeské centrály cestovního ruchu, jež upozorňuje na on-line aktivity muzeí v různých koutech kraje.

Na zámku podobně jako na letním bytě

„Kulturní obohacení v této době většině populace chybí. Jednotlivá zařízení se tak snaží komunikovat se svými návštěvníky alespoň v on-line prostředí a vedou je tak ve virtuálním světě do svých expozic i jedinečných projektů, které prázdné kulturní okénko mají alespoň částečně zaplnit,“ připomněla Dlouhá. Průběžně proto připomíná rozmanité počiny – a nejde jen o odkazy na virtuální výstavy nebo on-line prohlídky expozic.

Právě to je i případ muzea v Roztokách. To na podzim chystalo výstavy a lektorské programy, jimž pak virus vystavil stopku. „Rozhodlo se proto nabídnout inspiraci pro vlastní kreativitu z tepla domova. Například chytlavou hru Malajské drápky, při které si cvičíte postřeh a zkrátíte si dlouhou chvíli,“ odkazuje Dlouhá na návod roztockých muzejníků, jak si snadno vyrobit pomůcku, která zaručí, že se při domácí zábavě nic nerozbije: stačí hrst čočky, kousek látky a jehla s nití. V rámci „výtvarky z muzea“ jsou na www.muzeum-roztoky.cz k nalezení třeba i návody na výrobu domácího draka nebo vlněného hada.

Ani „velká témata“ však tým muzea v Roztokách nenechává usnout. Připravilo komentované videoprohlídky svých expozic. Umožní poznat, jak se do Roztok už kdysi vydávala pražská honorace na letní byt (což se třeba v letovisku Tiché údolí, které pro kapitalistickou smetánku vznikalo již od poloviny 19. století, vážně nepodobalo dnešnímu chataření), jak úřadoval zámecký správce nebo přiblíží ateliér, v němž před stoletím tvořila malířka Zdenka Braunerová, známá také jako organizátorka kulturního života. „Z pohodlí domova je možné nahlédnout i do veřejnosti běžně nepřístupných míst,“ láká Dlouhá.

Jak se žilo v šedesátých letech? A v sedmdesátých?

Další pozvánka umožňuje přesunout se bez cestování o hodný kus dál, a to do Regionálního muzea v Kolíně. To nabízí unikátní webovou výstavu nazvanou Socialistický sen – vize a realita. „Jedna část webové výstavy mapuje období panelové výstavby v Kolíně a podobu tehdejší bytové kultury,“ odkazuje Dlouhá na místní reálie, avšak s připomenutím obecných přesahů. V centru pozornosti tak jsou nábytek, keramika, sklo, plasty, textil i spotřebiče pro domácnost éry socialistického Československa, stejně jako český fenomén takzvaného domácího umění. Třeba textilní obrázky vypichované chemlonem – pamatujete? Stranou pozornosti nezůstávají ani příběhy věcí, které dnes patří mezi designové ikony.

Druhá část se zaměřuje na běžný život obyvatel Československa od 50. do konce 80. let 20. století. „Přímou realitu Kolína představuje výběr z dobových fotografií, které byly získány jak z archivů tehdejších místních fotografů, tak i ze soukromých rodinných fotoalb. To vše je doplněno o autentické výpovědi pamětníků,“ upozornila Dlouhá,“ že vedle obecných trendů lze poznávat i lokální podrobnosti.