Na samotném úřadu se v pátek sice nechystá nic mimořádného, jiné to však zřejmě bude v okolí jeho budovy na Smíchově. Tam by se vzhledem k souběhu několika velkých akcí v hlavním městě mohly objevit davy lidí. A právě kvůli tomu budou mít úředníci víkend o den delší.

„Důvodem jsou připravovaná zásadní dopravní, bezpečnostní a organizační omezení v centru Prahy, ve Zborovské ulici – tedy v okolí Krajského úřadu Středočeského kraje – v souvislosti se zvýšeným pohybem cizích návštěvníků v bezprostřední blízkosti budovy krajského úřadu,“ tlumočila Frintová Holubovo vysvětlení.

Pátek bude v metropoli skutečně mimořádně hektický. A nejde jen o to, že se do Prahy chystají početné zástupy fanoušků Karla Gotta, chtějících se rozloučit se zesnulým zpěvákem. Dále se očekávají demonstrace proti klimatickým změnám, příliv fotbalových fanoušků z Velké Británie včetně problémových jedinců – a dost lidí zřejmě přiláká rovněž zahájení Signal Festivalu nabízejícího spojení umění, světla a technologií.

Především na bezpečnostní opatření spojená se smutečním rozloučením pro veřejnost v paláci Žofín na Slovanském ostrově upozornila ve středu Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie. Omezení, která začnou platit již ve čtvrtek o půlnoci, navíc pocítí i řada Středočechů, kteří přijedou do Prahy kvůli úplně jiným cílům; nijak nesouvisejícím s Gottem ani s krajským úřadem.

„Řidiči musí počítat s kompletním uzavřením Masarykova nábřeží, tedy od Jiráskova mostu až k Národnímu divadlu. Pro vozidla jedoucí od Janáčkova nábřeží přes Jiráskův most bude platit zákaz odbočení doleva,“ upozornila Kropáčová.

Chystáte se na pohřeb Karla Gotta? Pošlete nám své dojmy a fotografie do rubriky Čtenář - reportér. Díky za vaše reakce!

„V souvislosti se samotným smutečním rozloučením dojde také k částečnému omezení provozu na mostě Legií. Konkrétně zde bude uzavřen jeden jízdní pruh ve směru od Smíchova k Národnímu divadlu, kde řidiči budou moci po mostě obousměrně projíždět zúženými jízdními pruhy v jednom směru zasahujícími do tramvajového pásu,“ konstatovala dále.

Omezení provozu se dotkne i tramvají. Mimopražské návštěvníky policie žádá, aby využili záchytná parkoviště na okraji metropole a pro další přesuny využívali městskou hromadnou dopravu.

Opatření ke smutečnímu rozloučení s Karlem Gottem

- Přístup k paláci Žofín bude usměrněn za pomoci přenosného technického hrazení. Plůtky vymezí trasu již z Janáčkova nábřeží (v blízkosti Zborovské ulice, kde sídlí středočeský krajský úřad) přes most Legií až k Žofínu.

- Odjinud než z Janáčkova nábřeží – tedy ze smíchovské strany Vltavy – nebude přístup ke smutečnímu místu umožněn. Nejsnazší přesun: výstup z metra ve stanici Anděl a následně tramvajemi číslo 9, 15 nebo 20 do zastávky Újezd.

- Odchod účastníků ze Slovanského ostrova je naplánován přes Výstavní síň Mánes na Masarykovo nábřeží až ke stanici metra Karlovo náměstí.

- Jednotlivá bezpečnostní opatření budou v případě potřeby upravena podle aktuální situace a dění na místě. V případě vysokého počtu účastníků je možné rozšíření dopravních omezení či jiných opatření.

Zdroj: Policie ČR