Začátek takzvaného rekreačního léta na železnici, kdy tradičně už od jara pravidelně jezdí o víkendech a svátcích vlaky vozící výletníky, je odložen; prozatím na neurčito.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Zahájení sezony se přitom obvykle koná o posledním březnovém víkendu. Odklad se týká i Cyklohráčku - oblíbeného motoráku zaměřeného na zábavné cestování rodin s dětmi, který míří zpravidla do Slaného, a cyklobusu vozícího kolaře do Brd, jenž v Dobřichovicích navazuje na vlakovou linku S7.

Rovněž milovníky železniční nostalgie České dráhy upozorňují, že musí počkat. Odkládá se otevření ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, do odvolání jsou také zrušeny jízdy nostalgických vlaků tažených parními lokomotivami. Měly navazovat na konání různých akcí, které kvůli koronaviru také dostaly stopku. Již nyní je jasné, že třeba Křivoklátský expres o velikonočním víkendu (11. a 12. dubna) nepojede.

Uplynulé roky přitom ukázaly, že právě na jaře mají milovníci páry největší naději, že supící stroje skutečně uvidí. V letních měsících se opakovaně stalo, že na ohlášené parní vlaky dopadla omezení v podobě zákazu provozu parních lokomotiv v rámci protipožárních opatření v období dlouhotrvajícího sucha. Nostalgické jízdy se sice uskutečnily, avšak vlaky složené z historických vagonů táhly jiné lokomotivy; také letité, nicméně dieselelektrické.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník