Krajská rada už schválila vyhlášení veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace v souvislosti s plánovanou výstavbou kopií historických staveb. Zadavatelem veřejné zakázky bude Regionální muzeum Kolín. Celková cena by měla činit 6,7 milionů korun, čehož by 85 procent měla financovat EU, zbytek by měl jít z rozpočtu kraje.

Práce by měly být zahájeny v průběhu příštího roku, ředitel Vladimír Rišlink ale naznačil, že by to mohlo být i dříve. „Věřím, že vstup bychom mohli začít budovat už letos, dalších pět historických budov pak příští rok,“ řekl.

Z Adventní neděle v kouřimském skanzenu.
Zima na vsi: kouřimský skanzen na sobotu připravil zbrusu nový program

V areálu skanzenu by měly postupně vyrůst Dům ze Starostína, Dům vrchnostenské správy – Laubovna z Křivoklátu Amalína, chalupa z Polabí, špýchar z Martinic a zvonice z Meceříže.

„Speciální stavbou pak má být věrná kopie kostela z Dolních Kralovic. Cílem projekční činnosti bude vypracovat jeho detailní podobu na základě dostupných informací o jeho historickém vývoji,“ prozradil radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. Součástí bude také návrh podoby hřbitova a márnice, včetně krajinářského řešení a pěších komunikací.

Práce za provozu? Zatím není jasno

Stavba nových objektů by v ideálním případě měla probíhat za běžného provozu skanzenu. Blíže však napoví až připravovaná dokumentace, na základě které se bude stavět.

Vladimír Rišlink doplnil, že kopie kostela z Dolních Kralovic by měla být novou dominantou areálu, který momentálně čítá celkem čtrnáct historických budov.

V současné době je v Kouřimi zastavěná pouze jedna třetina areálu, nové objekty by měly především zhustit současnou zástavbu.

Jak bude vypadat skanzen v budoucnu?

Skanzen však má v depozitáři k dispozici dalších čtrnáct staveb, které bude chtít v budoucnu v kouřimském areálu postavit. „Z něčeho máme fragmenty, u některých staveb půjde o vědecké rekonstrukce, tedy realizaci již neexistujících památek. Vše ale samozřejmě záleží na financích, proto nyní nejsem schopen odhadnout, kdy budeme v expanzi pokračovat,“ sdělil Rišlink.

Muzeum momentálně řeší rozmístění jednotlivých budoucích objektů tak, aby co nejlépe do parku zapadly. Zároveň se snaží sehnat typově vyhovující stavby, jejichž konkrétní podoba ještě momentálně není známa. Své historické budovy také občas nabízejí soukromí vlastníci k demontáži, převezení a následnému opětovnému sestavení.

„Jak bude finální park vypadat už více méně víme, akorát ještě nejsou známy všechny konkrétní položky, které se v něm budou nacházet,“ doplnil ředitel.