„Středočeský kraj dosáhl na nižší ceny elektřiny nákupem na Českomoravské komoditní burze Kladno. Z dvanáctimilionové meziroční úspory však devět milionů ukrojí nárůst cen zemního plynu kvůli oslabení koruny," uvedla mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Na kladenské burze pořizuje Středočeský kraj dodávky elektřiny a zemního plynu už od roku 2011. Svou poptávku každoročně zvyšuje. „Pro rok 2014 jsme do ní nově zahrnuli i nákup energií pro našich pět krajských oblastních nemocnic. V rámci centrálního nákupu jsme je přidali k 260 organizacím s 1049 odběrnými místy, pro které jsme nákup energie zajišťovali v minulých letech," sdělil hejtman kraje Josef Řihák.

Centralizovaný nákup je výhodnější

Protože hejtmanství nakupuje energie centralizovaně na komoditní burze, platí velkoobchodní ceny, které jsou o několik stokorun za megawatthodinu nižší. Zároveň také předpokládají, že u silové elektřiny v nízkém napětí klesne průměrná cena proti loňskému roku o 14 procent a ve vysokém napětí o 19 procent.

„Proto také krajské příspěvkové organizace na nízkonapěťové silové elektřině ušetří celkem čtyři miliony korun a na vysokonapěťové elektřině více než osm milionů," řekl náměstek hejtmana Miloš Petera.

U elektřiny se podařilo centrálním nákupem ušetřit dvanáct milionů korun, ze kterých si ale ukrojí zdražení zemního plynu. A to o tři miliony korun. Zemní plyn totiž meziročně podražil v režimu maloodběru o 13,5 procenta a v režimu velkoodběru o 11,4 procenta.

„U plynu si musíme uvědomit, že je to dovozová komodita, s níž se obchoduje v eurech. Po nedávném oslabení koruny tedy došlo k jejímu zdražení a nepochybně se to promítne i do ceníků dodavatelů plynu v průběhu letošního roku. Nás se to ale již týkat nebude, protože máme cenu zafixovanou na celý rok 2014," dodal hejtman Josef Řihák.