Michalik se nicméně ohlíží do zcela nedávné minulosti – přičemž situaci lékárníků označil jako kritickou. Cituje slova blíže nejmenovaného lékárníka z Brandýsa nad Labem, podle něhož 26. března obdržely všechny lékárny ve Středočeském kraji 50 papírových ústenek. „Bohužel se nejedná o žádnou nano, či jinou speciální ústenku, ale o jednorázovou, papírovou ústenku, která vydrží dvě až tři hodiny; poté se musí vyměnit,“ uvedl tento zdroj. S tím, že nabízí srovnání s Vysočinou. Tam prý lékárníci dostali respirátory třídy FFP2 o čtyři dny dřív, než se ve středních Čechách rozdělovalo zmiňovaných 50 ústenek.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Hnutí STAN a jeho starostové v této krizové situaci opakovaně nabízeli hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové pomoc s řešením této nestandardní situace,“ poznamenal Michalik. Konstatoval, že tato nabídka stále trvá – a je třeba „urychleně napravovat situaci i v tomto zdravotnickém oboru“.

Kritiku za krajský úřad odmítla Helena Frintová z kanceláře hejtmanky – stejně jako Michalikova slova o tom, že kraj v této oblasti selhává. Podle jejích slov se ochranné prostředky distribuují mezi lékárníky průběžně; podle toho, jak jsou k dispozici. Připomněla, že v neděli kraj mezi 295 lékáren rozděloval 7670 respirátorů a 14,6 tisíce roušek. „Na každou lékárnu 50 roušek a 26 respirátorů,“ řekla Deníku Frintová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník