Ve vzorku odebraném po polovině července (18. 7.) byl zjištěn výrazný nárůst množství fytoplanktonu s obsahem značného množství sinic, takže vodu hygienici hodnotili stupněm 4 na pětibodové stupnici: voda nevhodná ke koupání. Opakované měření o týden později ukázalo, jak rychle se může situace změnit: výsledkem je rázem nejpříznivější stupeň 1.

„Na jedničku“ je hodnocena voda i na většině dalších sledovaných lokalit ve Středočeském kraji. Platí to i o pro všechny čtyři lokality v příbramské čísti Orlíku, jakkoli na Písecku, v jihočeské části této přehradní nádrže, byl u Podolska vyhlášen stupeň 5, označovaný jako zákaz koupání, už od 23. června – a stále platí.

Nejméně příznivá, a to se čtyřkou a nedoporučeným koupáním, je nově po rozboru vzorků z 25. července jezero Ostrá Nymbursku. V tomto případě se hodnocení během týdne zhoršilo ze trojky na čtyřku. Voda odebraná ve stejném termínu z jezera Poděbrady, rovněž v okrese Nymburk, je přitom hodnocena stupněm 1.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Stupeň 3 zůstává dvěma lokalitám na Příbramsku: koupací oblasti Županovice na Slapech a Pilskému rybníku nedaleko Monínce u města Sedlec-Prčice. Podle Luboše Mandíka z příbramské hygienické stanice to však neznamená zásadní omezení koupacích aktivit. „Pouze u osob, které trpí alergiemi, malým dětem nebo těhotným ženám doporučujeme se po koupání osprchovat,“ radí Mandík. Je také třeba počítat s tím, že na pohled bude voda méně lákavá. Stupněm 2 jsou pak kvůli zhoršené průhlednosti vody vlivem fytoplanktonu (což uprostřed léta nepřekvapí), avšak bez výraznějšího podílu sinic hodnoceny ve středních Čechách písník Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Proboštská jezera na Praze-východ.