Tato mimořádná pravomoc, která má omezení na dobu trvání nouzového stavu a je limitována maximální částkou dvou milionů korun na jednu smlouvu, má usnadnit uzavírání pro současnou dobu velmi potřebných objednávek. S využitím se počítá v rámci obstarávání osobních ochranných prostředků, dezinfekce a dalšího materiálu pro zastavení šíření nákazy.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V minulosti se takové opatření podle informací Deníku uplatňovalo v době povodní. Tehdy možnost rozhodnout několika tahy pera usnadňovala nejen nákup materiálu, ale také organizací prací těžké techniky při likvidaci řádění živlu. Na co byly peníze vynaloženy a s jakým efektem, se následně zpravidla zajímala opozice.

Napříště jsou krajští radní připraveni jednat i na dálku; bez toho, že by se osobně setkali. Přesto se vzájemně uvidí – mohou totiž všechny problémy řešit i prostřednictvím videokonference. Ta umožní naplno komunikovat i v době omezení shromažďování osob; osvědčuje se to například při rozmluvách hejtmanky s předsedy politických klubů v krajském zastupitelstvu.

Pro jednání radních však bylo třeba přece jen řešit víc, než jen technické záležitosti (radních je přece jen víc, celkem jedenáct, zatímco šéfové zastupitelských klubů pouze čtyři). V tomto případě jsou zde i právní souvislosti, především potřeba ošetřit hlasování prováděné na dálku.

To už je vyřešeno. Rada kraje v pondělí schválila změnu jednacího řádu, která jednat i hlasovat umožňuje nejen prostřednictvím videokonference, ale případně i při telekonferenci – kdy by se účastníci debaty ani neviděli, ale pouze slyšeli.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in