„Ani po třiceti letech jsem se nedočkala, byť úřady proklamované, rovnosti ve financování státních a nestátních zařízení. Zrealizovala jsem celosvětově uznávaný modelový projekt, dostala za něj vážené ceny, ale v Čechách platí, že doma není nikdo prorokem. V současné, historicky ovšem několikáté finanční krizi, jsem se rozhodla, že se sociálními službami končím, neb již nadále nejsem ochotná akceptovat nehorázný přístup státu,“ říká Drahoslava Kabátová.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Jelikož se nejedná o školské ani celoroční zařízení, nedosáhne Letohrádek na podporu od státu jako jiní. První rána přišla počátkem roku, když vedení zjistilo, že budou ze strany státu kráceni o 1,3 milionu korun na mzdách. Další úder následoval v podobě koronaviru. Ze dne na den přišel Letohrádek Vendula o všechny zakázky chráněné dílny, pekárny i prádelny.

„Stát nemá povinnost nám poskytnout každý rok dotaci. V září mohu pouze požádat o dotaci na příští rok. O tom, zda peníze vůbec dostanu a v jaké výši, se dozvídám až v březnu. Tři měsíce tak financuji provoz z peněz vydělaných chráněnou dílnou v předchozích letech. Jedná se zhruba o tři miliony korun. Denní autodopravu klientů s nákladem milion ročně, hradíme z vlastních peněz. Financování Letohrádku je velice riskantní, neboť jsem za jeho závazky osobně zodpovědná,“ vysvětluje ředitelka Kabátová.

Letohrádek Vendula roky finančně řídí takzvaným kvalifikovaným odhadem. Podle svých slov vírou v Boha a s pětadvacetiletou pomocí Vladimíra Drába, předsedy finančního výboru. „Bez jeho výjimečné pomoci bychom skončili dávno,“ dodala. „Nabídl velkoryse, jako vždy, finanční pomoc i nyní. Nepřijala jsem. Jako renomovaná sociální podnikatelka již odmítám pracovat v podmínkách, které jsou nepřijatelné, neudržitelné a ze strany státu nezodpovědné,“ zdůrazňuje Kabátová.

Letohrádek přitom potřebuje ročně pro poskytování provozu, sociální péče, dopravy, chráněné dílny atd. okolo 12 milionů korun. Podle ředitelky napřou všechny síly k udržení chráněné prádelny a pekárny a hledají nové možnosti zaměstnávání lidí s handicapem.

Péči o své klienty rozdělili aktuálně do jiných zařízení v regionu. „Při hledání nám velmi pomohl Středočeský kraj a pomocnou ruku podali i další poskytovatelé sociálních služeb. Naši klienti budou proto moci využívat tato zařízení pro osoby s handicapem ve Vráži u Berouna, v Zahradě Kladno nebo ve Slunci v Unhošti.

„V současné době u nás funguje chráněná dílna, rozjíždí se opět prádelna, která pere prádlo pro hotel Botanika v obci a lesnický internát na Křivoklátě-Pískách. Vyrábí i pekárna. Tohle bychom přes všechna úskalí rádi zachovali,“ uzavřela ředitelka Letohrádku Vendula Drahoslava Kabátová.