V rámci loňského ročníku se policisté ve Středočeském kraji zaměřili na 138 lokalit, ale i delších úseků hlavních silnic nebo dálnic. Akce původně plánovaná na 22. duben se tehdy kvůli koronavirovým opatřením přesunula na druhý pátek v srpnu. O rok dříve, kdy se skutečně rychlost v rámci této akce kontrolovala na jaře, šlo v kraji dokonce o 188 lokalit.

Policii lze pobídnout kliknutím

„Zapojte se do výběru míst, kde budou policisté dohlížet na bezpečnost a plynulost provozu,“ vybízí mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. S tím, že policisté vybírají rizikové lokality na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu, avšak berou v potaz i to, co si lidé přejí. „Nejsou to jen policisté, kteří vybírají úseky, na nichž dopravně bezpečnostní akce proběhne; jste to i vy, občané,“ obrací se Johnová k veřejnosti. Upozornit na místo, kde řidiči často nedodržují přepisy, lze snadno kliknutím do mapy na internetové adrese speedmarathon.cz.

Návrh na otevření obchodů od 22. února je podle Rady vlády pro zdravotní rizika přijatelný. Nutností budou respirátory FFP2 u personálu prodejen.
Obchody by se v pondělí mohly otevřít. Musí se ale splnit přísné podmínky

K jejímu využití vybízí třeba i Hana Rubášová z policejního prezidia. „Rádi bychom znali i váš názor. Znáte riziková místa? Víte o úseku, kde řidiči porušují předpisy?“ vybízí každého, aby se zapojil do výběru míst, na něž pak policisté dohlédnou. Současně však policie radí, aby lidé do mapy tipů nezaklikávali příliš mnoho míst v těsném sousedství. To je lepší dát hlas na znamení podpory, zelený palec obrácený nahoru, tipu, který je v daném místě už vložený. K dispozici je však i opačné hodnocení: příležitost hlasovat pomocí červeného palce směřujícího dolů. A dokonce nechybí možnost sdílet své hodnocení na facebooku.

Přispět k větší bezpečnosti

Cílem akce Speed Marathon není zkasírovat co nejvíce řidičů, aby se na pokutách získalo hodně peněz, upozorňuje Johnová z mělnické policie. „Především jde o snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích,“ zdůraznila. S tím, že potřebné je také upozornit na rizika, která sebou nedodržování rychlosti přináší.

Právě vysoká rychlost patří k hlavním příčinám malérů na silnicích s těmi nejvážnějšími následky. A z 10 496 loňských dopravních nehod, jež podle výsledků šetření středočeské policie zavinili v kraji řidiči motorových vozidel (a při nichž podle údajů náměstka krajského policejního ředitele pro vnější službu Jana Tulacha vyhaslo 75 lidských životů z celkového počtu 79 obětí silničního provozu), se jich 2411 stalo právě kvůli nepřiměřené rychlosti. Každá čtvrtá. Jejich počet je mimochodem dvojnásobný v porovnání s nehodami, které mělo na svědomí nedání přednosti (1265). Či byly čtyřikrát častější než bouračky zaviněné alkoholem (599).

Příliš tuhá zima? Odborníci: Lidé už mají zkreslenou představu, je to normální

Zaznamenaných přestupků týkajících se rychlosti loni na středočeských silnicích v meziročním srovnání přibylo – navzdory celkovému zklidnění v reakci na opatření proti šíření koronaviru. Zatímco předloni jich středočeská policie odhalila 14 598, v roce 2020 jejich počet o více než pět stovek vzrostl: na 15 122.