Ti spustili akci spojenou se sčítáním mláďat na čapích hnízdech, přičemž spoléhají i na pomoc dobrovolníků z řad milovníků přírody. Pozorování čápů může být zajímavým zpříjemněním dovolené či výletu s dětmi, pro něž bude objev čapího hnízda odměnou, připomněla Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. „Svá pozorování můžete vkládat přímo v terénu pomocí mobilní aplikace Avif Mobile – nebo je zanést následně na web čapích hnízd www.birdlife.cz/capi,“ vysvětlila, jak se lidé mohou o své poznatky podělit. S tím, že přidat je možné i fotografii.

Pro pozorování mladých čápů (mláďata lze poznat podle prachového šatu – a ta vzrostlá a plně opeřená, jež se už podobají svým rodičům, podle šedého zobáku a nohou a také podle toho, jak na hnízdech trénují let, než skutečně vyletí) je současné období velmi vhodné. Malá čápata se již na hnízdech staví – jsou tedy dobře vidět i ze země. A z pohledu ornitologů je zaznamenaný počet velkých mláďat na hnízdě před vylétnutím klíčový pro hodnocení úspěšnosti celé hnízdní sezony.

Pokud čápa neuvidíte, zadejte „čáp nepozorován“, žádá Dobruská milovníky ptactva. „I negativní pozorování má velký význam. Jen tak bude jasné, že hnízdo bylo kontrolováno,“ vysvětlila. Podotkla, že za pomoci bezmála šesti stovek dobrovolníků se letos v celé republice podařilo alespoň jednou zkontrolovat 90 procent všech známých hnízd – přičemž o 755 hnízdech mají ornitologové informaci, že jsou obsazená a na 510 z nich jsou hlášena mláďata. „Kolik mláďat z hnízd vylétne, ukáže však až následující měsíc,“ naznačila Dobruská, že na optimismus je ještě čas.

Známé údaje o čapích hnízdech

* Celkový počet evidovaných hnízd (bez zaniklých): 1424
- z toho letos nekontrolovaných: 136 (10 procent)
- z toho letos kontrolovaných: 1288 (90 procent)
- letos nových hnízd: 44

* Zaznamenáno obsazených hnízd: 755 (59 procent)
- z toho s malými mláďaty: 381 (50 procent)
- z toho s plně vzrostlými mláďaty 129 (17 procent)

Zdroj: Česká společnost ornitologická