Prostor k vyjádření dostali také obyvatelé obce. K veřejnému projednávání jich dorazilo kolem dvou stovek. Většina místních ale o novou komunitu ve svém sousedství nestojí. Někteří vyjádřili obavy ze zhoršení životního prostředí v důsledku masivní výstavby v lokalitě. Další se bojí příchodu cizí kultury do regionu. V sále Dělnického domu byli ale i tací, kteří záměr vítají.

Člen správní rady fondu Tertön Foundation Vladimír Zuzák zdůraznil, že pro jejich společenství je důležité, co si lidé myslí. „Pokud náš záměr odmítnete, budeme to respektovat. Velmi nám záleží na postoji místních obyvatel,“ řekl.

V plánu je škola pro zhruba 150 studentů, prostor k meditaci – Gönpa a více než 90 rodinných domů. O koupi pozemků jedná aktuálně nadační fond s jejich vlastníkem, společností Rezidence Marina Ostrava. Ta spadá do skupiny Asental Group Zdeňka Bakaly.

Jelikož většina příchozích se vyjádřila ke vzniku buddhistického centra odmítavě, potvrdila v závěru setkání starostka Soňa Černá, že poslední slovo budou mít i tak zastupitelé. „Dali jsme si termín do konce prázdnin. Do té doby se mohou vyjadřovat i občané, aby bylo vše v souladu s regulačním plánem,“ řekla Černá.