Změna kompetencí

To je ovšem jen jeden z argumentů kritiků. Mezi nimi si nebere servítky místopředseda ODS Martin Kupka; do říjnové změny ve středočeské koalici jeden z náměstků hejtmanky. „Vedení kraje v personální politice selhává,“ shrnul, jak vnímá nynější vládu ANO s ČSSD a podporou KSČM. Nevoní mu ani poslední výměna kompetencí radních ze sklonku června, kdy Josef Řihák (ČSSD) nově převzal oblast majetku a ICT a Martin Herman (ANO) se nyní stará o investice a veřejné zakázky. Předseda zastupitelského klubu ODS Tomáš Havlíček upozornil, že nejde o první zásadní změnu – přičemž zdůraznil, že „rozkoukat se“ v nové oblasti vyžaduje několik měsíců, a tak se změny musí projevit na kvalitě práce. Podobného mínění jsou i opozičníci z řad STAN.

Vysvětlení hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) nicméně slyšeli všichni zastupitelé již v červnu. „Nejprve odešla radní Jaroslava Němcová na ministerstvo práce a sociálních věcí; Tomáš Beneš odešel z pozice radního z vážných zdravotních důvodů,“ připomněla prvotní změny ve složení krajské rady, které vedly k přesunům kompetencí v zimě. Jedním dechem uvedla, že radní Řihák za osm měsíců působení na investicích dokázal prosadit značné změny – a věci se začaly posouvat dopředu. „Bohužel i on se dostal do situace, kdy má zdravotní potíže – a všichni víme, že investice jsou velmi náročný obor. Martin Herman se na tuto funkci připravuje, je schopný manažer. Víme, že odbor investic velmi dobře zvládne,“ zdůraznila hejtmanka. S tím, že nepochybuje, že i pod Řihákovým vedením bude pokračovat práce započatá na odboru majetku.

Odchody úředníků

Havlíček sype z rukávu i další posty – a tentokrát stejně jako Skopeček zmiňuje úředníky. Konkrétně listopadové odstoupení ředitelky krajského úřadu Kateřiny Černé; dále pak odchod nejen šéfa školství, ale i vedoucích odborů dopravy, regionálního rozvoje a krajského investora. „Vedle toho došlo či dochází ke změnám ve Středočeské centrále cestovního ruchu, Středočeském inovačním centru, Asociaci středočeských nemocnic či zdravotnické záchranné službě,“ lamentuje Havlíček s pokrčením rameny: jsou za některou z těchto změn vidět pozitivní výsledky? On sám má s odpovědí jasno, když hovoří o vytváření prostředí strachu a nejistoty.

Napjaté zdravotnictví

Kupka, který ještě před rokem měl v krajské radě na starosti zdravotnictví, neponechává stranou pozornosti ani odvolání Zbyňka Chotěborského z postu generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic i z představenstev oblastních nemocnic v minulém týdnu. Radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) to zdůvodnil dlouhodobými neshodami s vedením krajských nemocnic i nenaplněným očekáváním ve zlepšení jejich hospodaření a dosažení nižších cen pomocí centrálních nákupů; zmínil i podezřelé kontakty s podnikatelem Tomášem Horáčkem, obviněným kvůli údajnému ovlivňování veřejných zakázek ve zdravotnictví. Občanští demokraté jsou na koni. Byli to právě oni, kdo v loni v listopadu hlasitě kritizoval jeho výběr a poukazoval na zvěsti, které provázely jeho odvolání z postu ředitele nemocnice v Náchodě.

Nejnověji se předmětem dohadování stala výzva radního Bezděka řediteli krajské záchranky Martinu Houdkovi, aby rezignoval kvůli tomu, že je mezi obžalovanými v jedné z kauz spojovaných se jménem exhejtmana Davida Ratha. Kupka tento krok označil za nečekaný, jemuž nerozumí.