ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Tato pokuta padla na Mělnicku, konkrétně na Kokořínsku, kde se pětice zaměstnanců hygienické stanice vydala o prvních dubnových víkendech na kontrolu společně s policisty. Tisícikorunová sankce se stala trestem za nedodržování zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně stravovacích služeb.

V souvislosti s informacemi o desetitisícových částkách za chybějící roušky možná částka překvapí – nicméně Šalamunová Deníku vysvětlila, že se vždy posuzují všechny okolnosti: co se stalo a jak provinilec při řešení svého prohřešku spolupracuje.

Ilustrační foto
Onemocnění koronavirem v kraji přibylo jen mírně

Chyby drobné a výjimečné

V tomto případě nešlo o to, že by podnik zůstal otevřen ve stejném režimu jako před vyhlášením nouzového stavu – a také reakce přítomných ukázala, že tisícovka postačí k tomu, aby si pochybení uvědomili. Jinde na Kokořínsku pak už měli v pořádku téměř vše. „Až na drobné výjimky byla mimořádná opatření dodržována – a nedocházelo ani k nevhodnému shromažďování většího počtu osob před provozovnami,“ konstatovala Šalamunová.

Někde uklízeli posezení

Bez pokut se obešla společná akce hygieniků s policisty na Nymbursku – jak přímo v Nymburce a v lázeňském městě Poděbradech, tak v turisticky atraktivní oblasti Jezero u Poděbrad a na soutoku Labe s Cidlinou. Žádná závažná pochybení se nenašla. „Sedací nábytek na předzahrádkách před provozovnami byl preventivně odklizen, výdej občerstvení probíhal přes okénko – a obsluha byla vybavena rouškami,“ upřesnila Šalamunová.

Ministr vnitra Jan Hamáček
Prodloužení nouzového stavu bude nutné, řekl Hamáček. Roušky zůstanou

Žádný problém neodhalily čtyři velikonoční kontroly čerstvě znovuotevřených hobbymarketů, které se středočeští hygienici vydali prověřit v Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami. Dezinfekční prostředky ani rukavice u vchodů nechyběly, předepsané odstupy zákazníci dodržovali.

Většinou stačí domluvy

Fakt, že kontroloři z hygieny neshledali závažnější pochybení, jež by vyžadovala citelnější sankce, vnímá jako potěšující zástupce ředitelky krajské hygienické stanice Tomáš Vodný. Ten středočeskou hygienu nyní vede, když ředitelku Jarmilu Rážovou vláda povolala k výkonu funkce hlavní hygieničky.

„Naprostá většina provozoven zajišťuje prodej občerstvení přes okénko do jednorázových nádob a obsluha je řádně vybavena ochrannými prostředky. Občané přistižení při nedodržování povinnosti nosit mimo bydliště roušku či jiný ochranný prostředek dýchacích cest reagují na naše upozornění vstřícně – a nos a ústa si ihned zakryjí,“ shrnul Vodný poznatky z dosavadních kontrol. „Většinu nedostatků proto vyřešíme na místě domluvou,“ konstatoval.

Zastupující ředitel si také pochvaluje spolupráci se středočeskou policií. „Její příslušníci našim zaměstnancům při kontrolách významně pomáhají nejen tím, že jim u kontrolovaných zjednají potřebný respekt a kázeň. Díky jejich účasti jsou kontroly daleko efektivnější,“ ocenil. S dodatkem, že společné akce budou pokračovat.

Jaroslava Pokorná Jermanová
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová: Jsem od přírody bojovník