Středočeští hasiči vyjížděli ve středu večer a v noci na čtvrtek v souvislosti s bouřkou nejčastěji k popadaným stromům a odčerpávání vody. V Tuhani na Mělnicku zapálil ve středu večer blesk stodolu, škoda je 3,5 milionu korun. Nejvíce výjezdů hasiči evidují na Nymbursku, Příbramsku a Mělnicku. Od středečních 17. hodiny zaznamenali v regionu stovku událostí souvisejících s počasím. Řada domácností byla bez elektřiny.

Od 17 hodin vyjížděli středočeští hasiči k více než 70 událostem souvisejících s počasím. "Nejvíce šlo o spadlé stromy, těch bylo zatím 51, nejvíce na Nymbursku a Příbramsku," řekl po 21:00 ČTK mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.

Do 19. hodiny hasiči ve Středočeském kraji odstraňovali 17 popadaných stromů. Nejčastěji na Příbramsku (7 událostí), Praze-západ (5 událostí) a Mělnicku (3 události). Ve třech případech čerpali vodu; 2x na Praze-východ a jednou na Mělnicku. 4x odstraňovali nebezpečné stavy.

Mezi 19. a 20. hodinou přibylo 22 událostí v souvislosti s bouřlivým počasím. "Dvanáct popadaných stromů (4x Beroun, 3x Příbram. 6x čerpání vody (3x Příbram, 2x Beroun) a 3x jsme odstraňovali nebezpečné stavy (2 události na Berounsku a jednu v Příbrami)," uvedli středočeští hasiči na svém twitterovém účtu. 

Během další hodiny přibylo dalších 28 událostí. 23 popadaných stromů, nejvíce na Nymbursku (18) dva na Berounsku a Příbramsku a jeden na Praze-západ. Vodu museli hasiči čerpat na Nymbursku, Berounsku a v Příbrami.

Později se bouřky přesunuly na Mladoboleslavsko.

Přes 7 tisíc domácností bez elektřiny

Bez elektřiny bylo v regionu po část středeční noci podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové zhruba 7500 domácností. "Nejhorší situace byla na Nymbursku, Mladoboleslavsku a Příbramsku, evidovali jsme 11 poruch na vysokém napětí, poruchové čety vyjížděly a pracovaly celou noc," řekla mluvčí. Na Nymbursku zbývalo k dnešní 5:00 připojit zhruba 500 domácností. "Nyní by měly být dodávky téměř všude obnoveny," doplnila mluvčí.

Požár průmyslové haly v Žebráku.
Hala v Žebráku je uhašená. Podívejte se, jak požár zachytili hasiči

Český hydrometeorologický ústav na siciální síti před 21. hodinou uvedl, že nejsilnější bouřky se vyskytují ve středních Čechách. "Plošně jich ubývá, nicméně stále se vyskytují i silnější, zejména s rizikem přívalových srážek," uvedli meteorologové.

V noci následovaly další zásahy. Od třiadvacáté hodiny do čtvrteční šesté hodiny ranní vyráželi hasiči čtyřikrát kvůli spadlým stromům (3x Mladá Boleslav a jednou Nymburk). Řešit museli také jeden nebezpečný stav, tentokrát šlo o jiskřící sloup na Mladoboleslavsku.

Komplikace v dopravě

Bouřka zkomplikovala dopravu. Kvůli poruchám nemohly vlaky několika úseky projíždět vůbec, nebo pouze s omezením.

Zabezpečovací zařízení kvůli bouřce nefungovalo například v úseku Protivín - Beroun. Mezi Březnicí a Pískem kvůli tomu byla zavedena náhradní autobusová doprava. Zásah bleskem způsobil poruchu také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a pražskou Hostivaří. Stála kvůli tomu dálková i regionální doprava, provoz tam byl obnoven zhruba v 19:30.

Výrazně omezen byl vlakový provoz v hlavním městě na trati do Rakovníka, důvodem byla porucha zabezpečovacího zařízení ve Veleslavíně. Zabezpečovací zařízení nefungovalo ani v Horních Počernicích, vlaky na trati do Vysočan nabíraly až půlhodinové zpoždění.

Bouřka v Praze

Kvůli bouřce zasahovali také hasiči v Praze. Šlo hlavně o popadané stromy a čerpání vody. Voda zaplavila halu hlavního nádraží i Státní operu.

Středeční bouřka v Praze - Václavské náměstí
Liják, kroupy, popadané stromy. Prahou se prohnala bouřka, ulice zaplavila voda

Ve Vršovicích největší bouřka trvala asi čtvrt hodiny. Přitom padaly kroupy, z nichž ty největší měly více než centimetr v průměru.

Výstraha meteorologů

Před silnými bouřkami varují meteorologové i ve čtvrtek. "S místními bouřkami musíme počítat i na dnešní odpoledne a večer. Na některých místech mohou být i intenzivní s přívalovým deštěm kolem 30 m. Odpolední teploty dosáhnou 30 °C a v pátek se dostanou jen slabě nad touto hranici," uvedli na twitteru.

Po intenzivních bouřkách se mohou rychle rozvodnit malé toky, voda může zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít komunikace.

Ilustrační snímek. Pouta
Na Černém Mostě ubodal taxikáře. K činu se přiznal, ale důvod uvést nedokázal

 „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, se může vyskytnout i přívalová povodeň,“ uvedl ČHMÚ. Lidé by měli kvůli silnému větru zajistit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a při bouřce jezdit po silnicích velmi opatrně.