„K rozhodnutí jsme došli po několika jednáních s vedením Výstaviště a českými i holandskými partnery. Příprava pouti je časově náročná. V tuto chvíli není ani jasné, jestli by se k nám zahraniční provozovatelé dostali,“ sdělila za společnost Kočka s.r.o. Eva Kočková.

Zavřené obchody v Nákupních centrech v OC Atrium a OC Aupark
Obchody neotevřou a končí látkové roušky. Blatný: Povinné budou respirátory FFP2

Rodinná firma pronajímá místa pro jednotlivé atrakce jejich vlastníkům v čele s Hansem de Voerem z Nizozemska. Náklady na mezinárodní transport jedné větší atrakce se přitom pohybují v řádu stovek tisíc korun a pro jejich provozovatele je tak jejich vyslání v současné situaci příliš riskantní.

Bude alespoň zábavné městečko?

Organizátor pouti každopádně doufá, že bude moci během jara otevřít stejně jako loni Zábavné městečko, oproti Matějské skromnější verzi lunaparku. „Chceme začít, jakmile to bude možné a udržet městečko v provozu klidně až do října. Loňský rok byl pro nás ztrátový jak z hlediska předčasně ukončené Matějské, tak i té letní etapy. Lidí totiž chodilo méně. Zřejmě se báli,“ dodala Kočková.

Její společnost zatím nepožádala o žádné vládní kompenzace pro podnikatele zasažené opatřeními proti epidemii koronaviru a teprve zjišťuje, jestli má na nějaké nárok.

Kouzlu svobodné hry děti mnohem snáze propadají venku, ideálně v přírodě nebo alespoň v městské zeleni.
Strašák dnešní doby. Dětem chybí příroda, odnáší to jejich psychika i intelekt

Loňská Matějská začala v tradičním termínu na konci února. Jako obvykle nabídla kolem stovky atrakcí včetně novinek, jako byla sedmdesátimetrová houpačka nebo padesát metrů vysoký řetízkový kolotoč. Otáčet se ale přestal kvůli nástupu epidemie už 10. března.

Následující výrazně „okleštěné“ Zábavné městečko bylo v provozu od června do září a jeho návštěvníci dostávali u vstupu kvůli prevenci přenosu infekce rukavice i dezinfekci. Letos by podle Kočkové mohla být „letní verze“ Matějské oproti loňsku rozsáhlejší.

Ve hře bylo i další stěhování

Matějská pouť s tradicí sahající minimálně do 16. století měla původně náboženský charakter a konala se na cestě lemované kapličkami a vedoucí ke kostelu sv. Matěje poblíž Hanspaulky. „Světské atributy“ akce v podobě stánků a kolotočů se v průběhu staletí postupně přesouvaly až k dnešnímu Vítěznému náměstí a Hradčanské.

Po výstavbě nových budov ČVUT Matějská v této oblasti skončila a od roku 1963 je „zakotvená“ v areálu holešovického výstaviště. Největší boom zažívala akce začátkem 90. let, kdy dosahoval počet návštěvníků jednoho milionu. I v minulých letech se návštěvnost pohybovala v řádu stovek tisíc.

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) jako fanoušek Slavia hájí účast Romana Prymuly a dalších prominentních hostů na utkání Evropské ligy proti Leicesteru.
Starosta Novotný hájí papaláše na Slavii: Ubohý, nefér lynč. Nikdo nic neporušil

V roce 2015 přešla správa Výstaviště ze společnosti Incheba, spojené s rodinou Kočkových, na město. Praha se od té doby snaží celý komplex kultivovat a přeměnit v moderní volnočasový prostor. V roce 2018 tehdejší primátora Adriana Krnáčová (za hnutí ANO) mluvila o možném přemístění Matějské jinam. „Tohle není muzeum nebo nějaké odkladiště. Myslím si, že si Pražané zaslouží, aby byl ten prostor využit lépe,“ poznamenala tehdy Krnáčová.