Pro lidi, kteří se potřebují prospat z opojení, jsou ve středních Čechách vyhrazena lůžka na třech místech. V případě nutnosti je tak někdy potřebný i transport v řádu desítek kilometrů. Jednu „tradiční“ záchytku provozuje Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram, další funguje v Mladé Boleslavi v rámci činnosti Klaudiánovy nemocnice. Také v Kladně se zapojuje oblastní nemocnice.

Policie ČR. Ilustrační snímek.
Z 19 loňských vražd ve středních Čechách policie vyřešila všechny

Platí, že na záchytku mohou být přijati pouze dospělí. Pokud náruživosti popustí uzdu mladí lidé ve věku pod 18 let, jsou umisťováni v nemocnicích na dětské oddělení. Ani v případě dospělých nicméně není vyloučeno, že skončí v nemocnici jako pacienti.

Do Příbrami pošle kraj na provoz záchytné stanice 3,2 milionu korun, pro oblastní nemocnice je pak určeno 3,6 milionu v případě Mladé Boleslavi a 1,7 v Kladně.

Pomáhá kraj i obce

Vedle peněz od kraje pomáhají s financováním provozu záchytek nepovinné příspěvky obcí. Zdrojem peněz by také měly být poplatky od klientů za poskytnutou službu – v řadě případů to však je možnost spíš jen teoretická. „Vzhledem ke skladbě klientů je výběr velmi nízký,“ připouští náměstek hejtmanky.

Ilustrační foto
Rekordman přespal na záchytce jedenáctkrát. Stále častěji na stanici končí ženy

Třeba v Mladé Boleslavi přenocovaly loni na záchytné stanici stovky lidí a drtivá většina opilců za pobyt nezaplatila. To je třeba případ muže, který se tu loni objevil hned jedenáctkrát, z toho pětkrát v říjnu. Stal se tak rekordmanem loňského roku. Jelikož jedna noc vyjde každého klienta na tři tisíce korun, nemocnici dluží už 33 tisíc korun.

Dlužníků je však mnohem více. Jenom loni jich z celkového počtu 454 nezaplatilo hned 314. „Nadále platí, že ne vždy jsou klienti ochotni či schopni zaplatit za tuto službu,“ uvedla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Celkem lidé za pobyt na záchytce nemocnici dluží téměř dva miliony korun.