„Mokřady mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva,“ zdůraznila Katarína Slabeyová z ornitologické společnosti. Milovníci ptactva proto pro zájemce z řad veřejnosti připravili sérii 18 vycházek zaměřených právě na poznávání mokřadů a jejich opeřených obyvatel. Akce se konají po celé republice, nicméně naprostá většina se odehraje ve středních Čechách a v hlavním městě. Ano – i Praha nabízí řadu lokalit, jež jsou ptactvu zaslíbené. A to nejen podél řek.

Chystané vycházky (z nichž většina se se chystá na první únorový víkend, avšak příležitosti k poznávání světa vodního ptactva nabídne již nadcházející sobota, jež je poslední v lednu) budou zaměřeny na především poznávání ptáků kolem vody. Možná se někde objeví i klenot naší přírody, ledňáček. Nebudou však chybět ani informace o tom, jaký význam mají mokřady pro zimování a tah ptactva. Za ornitology to připomněla Gabriela Dobruská, jež sama chystá výšlap do Modřan a Komořan na okraji metropole. „Při troše štěstí na nás čekají zajímaví severští hosté i velká hejna našich běžných druhů,“ naznačila, nač účastníci v přírodě narazí. Pokud bude počasí jen trochu příznivé, opravdu má být co pozorovat. 

Organizátoři účastníkům doporučují vybavit se nejenom dalekohledem a svačinou, ale důležité je nezapomenout také na dobré boty vhodné to terénu. A také na teplé oblečení, s nímž nebude problém často se při pozorování zastavovat. Obvykle by výšlapy měly trvat asi dvě až tři hodiny.

Ornitologické vycházky ke Světovému mokřadů ve středních Čechách:
Neratovice na Mělnicku
Sraz v sobotu 27. ledna v 9.00 na pravém břehu Labe u železničního mostu. Sedmikilometrová vycházka pořádaná ve spolupráci s Regionálním muzeem Mělník, která je vhodná i pro rodiny s dětmi, vede kolem Labe a dočišťovacích nádrží Spolany; ty nezamrzají. Pozorování a určování vodních ptáků zpestří stativový dalekohled s velkým zvětšením. 

Srbsko, Berounka na Berounsku
Sraz v sobotu 3. února v 9.00 před vlakovým nádražím v Srbsku. Trasa povede podél řeky Berounky do Berouna. Cestou se bude možno podívat i na zimoviště netopýrů, proto k doporučenému vybavení patří rovněž baterka. 

Městec Králové na Nymbursku
Sraz v sobotu 3. února v 9.00 u benzinky KN Prona. Dvoukilometrová cesta lesem Holička vede na místa historických mokřadů. Pozorování ptáků doplní informace o minulosti mokřadů a o jejich významu. Pokud bude přát počasí, dojde i na ukázku odchytu a kroužkování ptáků.

Řež u Husince, Vltava na Praze-východ
Sraz v sobotu 3. února v 10.05 na lávce v Řeži (u zastávky vlaků). Čeká se i na příjezd zpožděného vlaku; naopak v případě hodně špatného počasí (déšť, husté sněžení) se vycházka nekoná. Trasa vede po pravém břehu Vltavy až k přívozu Klecany–Roztoky. Přiblíží Vltavu jako významné zimoviště vodních ptáků: kromě kachen a racků nabídne setkání s kormorány, potápkami, volavkami i vzácnějšími hosty ze severu – morčáky velkými a hoholy severními. Možná se objeví i ledňáček říční. 

Vavřinecký rybník a Rašovice-Jindice na Kutnohorsku
Sraz v sobotu 3. února v 10.30 ve Vavřinci na parkovišti u hřbitova. Po procházce zimní krajinou po jižním břehu Vavřineckého rybníka následuje v poledne přesun do restaurace U Myslivce v Uhlířských Janovicích. Tam se po společném obědě uskuteční přednáška ke Světovému dni mokřadů spojená s promítáním: Naše řeky včera, dnes a zítra. 

Vycházky konané v Praze:
- Troja I, Vltava: sraz v sobotu 27. ledna v 9.00 v Podhoří (zastávka autobusů 236, 112);
- Hostivař: sraz v sobotu 3. února v 9.00 u autobusové zastávky Řepčická (linky číslo 125, 183, 154, 175) na straně u Lidlu;
- Modřany, Vltava: sraz v neděli 4. února v 9.45 na břehu Vltavy u vlakové zastávky Praha-Modřany (čeká se na příjezd případně zpožděného vlaku);
- Troja II, Vltava: sraz v sobotu 10. února v 9.00 u autobusové zastávky Zoologická zahrada (linka číslo 112).

Zdroj: Česká společnost ornitologická