Misler je jedním ze tří Čechů, kteří letos v srpnu vyběhnou na ultramaraton The Wall Race, což je běh na sto mil podél někdejší Berlínské zdi. Běhat začal teprve před několika lety krátce poté, co se léčil se zhoubným nádorem. „Chytlo mě to, tak běhám. Postupně jsem uběhl 5, pak 10 kilometrů, půlmaratón, maratón, 50, 80 kilometrů a jakžtakž ještě úspěšně jsem zdolal 100 kilometrů,“ píše ve své výzvě na webu Běhy pro hospice Misler.

Nyní se chce pokusit o nový osobní rekord: uběhnout 100 mil, tedy 161kilometrů v místech, kde stávala zeď, rozdělující Berlín na východ a západ. Svou aktivitou by rád vybral peníze na provoz Domácího hospice Nablízku se sídlem v Lysé nad Labem. Za každý uběhnutý metr jednu korunu. Tedy 161 tisíc korun.

Když před časem objevil stránky www.behyprohospice.cz, sledoval, jaké tam lidé dávají výzvy. „Sto mil tam ještě nikdo neměl, tak jsem to tam připsal (směje se).“ Vysvětluje, že je na webu je jakýsi „teploměr“, kde se ukazuje, kolik kdo už přispěl. Záleží tedy na jednotlivcích, kolik „metrů“ či „kilometrů“ se rozhodnou podpořit. Může to být méně, ale také to může být mnohem víc, než vysněná částka.

Mezi stovkami běžců z různých zemí i kontinentů budou štafetoví běžci, ale i tací, kteří se pokusí trať zdolat celou. „Moje známá říká, že od 80 kilometrů je to pouze v hlavě. Takže jde o to uběhnout půlku, a pak už to bude na hlavu,“ směje se Michal Misler.

Michal Misler se chystá na zatím nejtěžší běh svého života.Zdroj: archiv M. MisleraPřitakává, že poběží celou noc. „Nevím přesně, kolik mi to potrvá, 160 kilometrů jsem nikdy neběžel. Uběhl jsem zatím nejvíc sto kilometrů přes kopce a trvalo mi to asi 21 hodin i s tím, že jsem občas na někoho čekal. Takže může se stát, že budu v cíli třeba ve čtyři hodiny ráno. Když to bude víc, tak to bude víc,“ říká Michal Misler.

Během trasy čeká více krizí. „Taková ta běžecká elita to uběhne jako nic. Ale u člověka, jako jsem já, nikdy nevíte předem, co přijde,“ přiznává, že situace, kdy si není jist, jestli ještě zvedne nohu ze země, a kdy odpočítává metry k dalšímu sloupu, důvěrně zná.

Přesto se mu nestalo, že by nějaký ultramaraton nedokončil. „Je udivující, co takový obyčejný člověk může zvládnout,“ říká. Na místě bude mít svůj podpůrný tým: dva lidi na kolech. Nepojedou s ním nejspíš celou trasu, ale bude je mít k dispozici, kdyby něco potřeboval. Třeba papírové kapesníčky, čisté věci na převlečení nebo nějaký speciální druh jídla, který by mu pomohl.

Trénuje nejraději doma. Za cíl si dal v rámci tréninku na ultramaraton uběhnout sto kilometrů týdně. Jeho oblíbená trasa je z Milovic do Ostré, kde si zaplave necelý kilometr a pak běží zpátky. V rámci příprav na The Wall Race běžel na konci června běh Sněžka-Praha. A i pražský maraton bral jen jako součást tréninku.

„Pro hospic“ ale běhá Michal Misler o něco déle. Přiznává, že k domácím hospicům má blízko i proto, že sám prodělal vážnou nemoc. Ale ještě před lety, kdy u nás hospicová činnost teprve začínala, se setkal se zakladatelem hospiců v Anglii, Mikem Domoneyem. Od té doby občas s manželkou přemýšleli, co by pro věc mohli udělat u nás. Když se před pár lety dozvěděli, že v Lysé nad Labem vzniká domácí hospic, spojili se se zakladatelkami. Jeho manželka tam začala pracovat jako zdravotní sestra. „Tak mám domácí hospic doma, ať chci nebo nechci. A já tomu fandím,“ usmívá se Michal, který před dvěma lety začal organizovat benefiční Běh pro hospic v Milovicích a okolí.

„Náš hospic byl na začátku své činnosti, když přišel Michal za námi do kanceláře a mluvil o myšlence uspořádat běh pro náš hospic v Milovicích. V roce 2016 na podzim zorganizoval nultý ročník, na který přišlo přes 100 účastníků z Milovic, Lysé a okolí. V minulém roce jich už bylo 220. Letos se očekává dokonce kolem 300 závodníků,“ říká Bohumila Urbanová z Domácího hospice Nablízku.

Když pak přišel jejich běžecký mecenáš s výzvou, že by pro hospic chtěl uběhnout sto mil, velmi ji to potěšilo. „K tomu už musí být potřebná dávka odvahy a něco natrénováno,“ říká Bohumila Urbanová o aktivitě, která nejen že pomůže vybrat peníze na dobrou věc, ale také zvýší povědomí u lidí, žijících v našem regionu, že je zde služba domácího hospice, která podporuje nevyléčitelně nemocného a jeho pečující rodinu, aby jejich blízký mohl zůstat doma až do posledního okamžiku. Dodává, že pokud se Michalovi Mislerovi podaří získat 161 tisíc korun, tato částka bude velmi výrazná pro provoz hospice. „Bohužel není stále vyřešeno financování domácí hospicové péče ze strany pojišťoven a státu. Potýkáme se s finanční nejistotou, jestli budeme mít finance na další rok provozu. Jsme proto zcela odkázáni na dary od individuálních dárců, firem, nadací a na příspěvky od měst a obcí,“ říká jedna ze zakladatelek hospice Bohumila Urbanová. Shání proto i fundraisera, který by jim pomáhal získávat finanční prostředky. „Hledáme také další zdravotní sestry, které by nám v naší službě pomáhaly. Koncem léta se budeme stěhovat do nových prostor v Lysé na náměstí, kde bychom rádi otevřeli také charitativní obchůdek,“ vyjmenovává novinky Bohumila Urbanová.

Domácí hospic Nablízku má v současné době kapacitu starat se současně o dva až tři pacienty v dojezdu do 30 kilometrů od Lysé. Od začátku své činnosti doprovodil více než padesát umírajících a podpořil jejich pečující rodiny v těch nejtěžších chvílích života. Mezi klienty hospice byli lidé různých věkových kategorií včetně velmi mladých. „Zájem o naše služby roste. Těší nás, že jsou rodiny, které někdy i přes velké překážky chtějí doprovodit svého blízkého doma až do poslední chvíle. Často se jim podaří naplno prožít vzácný čas potřebný ke smíření, rozloučení a vzájemné blízkosti,“ uzavírá Bohumila Urbanová.

„The Wall Race”
Stovky běžců i běžkyň z celého světa vystartují v sobotu 11. srpna v 6 hodin ráno na “The Wall Race”, běh na sto mil. Trať závodu vede místy, kde stávala zeď rozdělující Berlín na “východní” a “západní”. „Tisíc mil po stopách německých dějin“, stojí na webu http://100meilen.de/. Běh podél berlínské zdi se snaží už od roku 2011 připomínat nedávnou historii i oběti, které padly při pokusu přejít z „východu“ na „západ“.

Ještě v roce 1961 se mohli lidé volně pohybovat mezi západním a východním Berlínem. Někteří chodili „na tu druhou stranu“ do školy či do zaměstnání, navštěvovali příbuzné… Východní Němci ovšem začali masově utíkat na západ. Údajně v letech 1949 – 1961 opustily území NDR miliony obyvatel, mnohdy odborníci, lékaři a vzdělaní lidé.

Ještě 15. července 1961 dementoval na své tiskové konferenci přední východoněmecký politik Walter Ulbricht jakékoliv úmysly hranici v Berlíně uzavřít. Ovšem už o měsíc později, 13. srpna bylo uzavřeno spojení mezi východním a západním Berlínem nejprve ostnatým drátem, který byl postupně nahrazen zdí. Nutno podotknout, že lidé byli hodně vynalézaví při pokusech uprchnout přes berlínskou zeď, a také důmyslnost, s jakou východoněmecký režim tuto zeď „vylepšoval“, byla neuvěřitelná. Kdo se chtěl pokusit utéct, měl zemřít.

Oficiální web vzpomínkového běhu uvádí, že při pokusu dostat se na druhou stranu zdi zemřelo 138 lidí. Každý rok proto hodlá věnovat vzpomínku jednomu z nich. Letos je to nejmladší oběť, desetiletý chlapec Jörg Hartmann, který byl zastřelen spolu se svým třináctiletým kamarádem, když se ocitl poblíž hraniční zdi.

KATEŘINA ŠŤASTNÁ