Tvůrci výstavy přiblíží nejenom samotný objev a okolnosti jeho nálezu, ale také následné zkoumání na různých vědeckých pracovištích v České republice i v zahraničí.

Loni na podzim to byla mediální i vědecká senzace. Muzeum T. G. M. Rakovník uspořádalo 11. listopadu tiskovou konferenci na středočeském krajském úřadu v Praze. Představilo nález z roku 2020, jehož význam lze téměř srovnávat s objevem proslulé hlavy Kelta na Novostrašecku v roce 1943. V tomto případě se jedná o poklad zlatých šperků z doby stěhování národů; zřejmě ze 70. až 80. let 5. století našeho letopočtu.

Nález luxusních šperků, které před více než 1500 lety musely být vyrobeny pro jednu z nejvýznamnějších osobností své doby, představilo ve čtvrtek na středočeském krajském úřadu v Praze Muzeum T. G. M. Rakovník.
Unikátní poklad. Stará cesta na Rakovnicku vydala objevy evropského významu

Opaskovou přezku s prstenem vědci označili za „královské insignie“ – šlo totiž o předměty i ve své době natolik výjimečné a cenné, že původně nemohly patřit nikomu menšímu než člověku ze samého vrcholu žebříčku společenských elit: někomu ze skutečné špičky z okruhu nám blíže neznámých kmenových vládců. Tedy: předtím, než byly tyto předměty nejspíš ukradeny z hrobu či možná uloupeny a skvostně zdobená přezka už tehdy rozlámána; podle všeho v rámci dělení kořisti ve skupině pachatelů. Těm zjevně nešlo o šperk samotný, ale jen o hodnotu zlata v něm obsaženou. Každému totiž muselo být jasné, že jde o klenot natolik unikátní, že jinak než nabízet přetavené zlato by se prodat nedal. Mimochodem: součást tvořily nejenom domácí pyropy neboli české granáty (a jde o nejstarší doklad jejich šperkařského využití), ale i sklo patrně římského, tedy pozdně antického původu – a dokonce almandiny zřejmě až z nynější severovýchodní Indie a ze Srí Lanky!

Nyní přichází čas, kdy senzační objev dostanou i laičtí zájemci příležitost nejen zblízka obhlédnout, ale také se o něm mohou hodně dozvědět. Třeba i to, jak se dá zjistit, odkud pocházely materiály použité dávnými řemeslníky: pomáhají například spektrometrická analýza, optická spektroskopie i rentgenové fluorescenční rozbory.

Protože sobotní prohlídky mají omezenou kapacitu, muzeum vyžaduje rezervaci (prostřednictvím e-mailové adresy dolezalova@muzeumtgm.cz). Vstupné je pro dospělé stanoveno na 80 Kč, pro děti do 15 let stojí polovic.