Čtyři koně Převalského se vypravují již potřetí za využití armádního letounu CASA C-295M z České republiky do Mongolska. Zoo Praha, která měla významný podíl na záchraně tohoto druhu před vyhubením, nyní sehrává klíčovou roli v mezinárodním úsilí o jeho návrat do přírody.

Potvrdit úspěch není lehké

Dva úspěšné transporty má již zoo za sebou. Celkem osm jedinců posílilo populaci koní Převalského hned na dvou místech Mongolska v rezervacích Khomiin Tal a Takhin Tal. Jejich bezproblémovou aklimatizaci v novém prostředí potvrdilo nejen to, že zvládli těžkou zimu, ale i to, že klisny zabřezly a porodily hříbata. Zopakovat několikanásobný úspěch je opravdovou výzvou!

„Dostal jsem otázku, jestli se na další transport koní Převalského nějak připravujeme. Samozřejmě! Poletím s převaláky už potřetí, ale to neznamená, že úspěch je předem zaručen a že můžeme cokoli podcenit," popisuje ředitel zoo Miroslav Bobek. „Podobně by se šlo zeptat fotbalového trenéra před finále Ligy mistrů. Žádná složitá akce nemá předem zaručený výsledek. Stejně jako fotbalový zápas. To jen předchozí výhry mohou svádět k podobnému dojmu. Poučili jsme se ze všech drobných chyb a jsme připraveni na nejrůznější indispozice i fauly. Přesto si nemůžeme být jisti, že uspějeme. Tým pražské zoo bude určitě potřebovat taky trochu toho štěstíčka…" uzavírá s úsměvem.

Několikaměsíční přípravy vrcholí

Cesta do Takhin Talu, kam míří letošní transport, potrvá dva dny. Předcházejí jí však několikaměsíční přípravy. V předstihu odlétá do Mongolska koordinátorka in situ projektů pražské zoo Hana Geroldová, která ve spolupráci s mnoha mongolskými partnery dohlíží na přípravy a realizaci transportu. A pár dní před startem se vypravuje také část předsunutého týmu včetně navigátora, jehož úkolem bude navádět casu k přistání. V Praze ve Kbelích mezitím probíhá zkouška nakládky přepravních boxů do letadla.

Přípravy na samotnou cestu pak vrcholí v neděli večer. Zaměstnanci Zoo Praha se sjíždí do Dolního Dobřejova, kde vypukne v ranních hodinách nakládání koní. Do té doby probíhá ještě komunikace s jednotlivými spolupracovníky. „V Mongolsku se náš tým už přesunul do Bulganu, kde přistaneme. Předsunutá posádka letadla čeká v Kazani. Souhlas mongolské vlády k přistání máme stejně jakou spoustu dalších povolení a dokumentů. Počasí v Mongolsku je vynikající. Všechno, jak má být… Přesto mi hlavou běží, co všechno by nám mohlo transport zkomplikovat, třeba i fatálně," nahlas přemýšlí Miroslav Bobek.

Zahájena první fáze

Odpískáno. Krátce po východu slunce začíná první fáze letošního zápasu. V 6.40 hodin jsou všechny klisny odděleny od zbytku stáda. Ani ne za hodinu je první z nich Jácint naložena v bedně. Následuje uspání a naložení Spange a v 8.43 další klisny Rosiny. „Rosina špatně snáší pobyt v boxu a lehá si, takže je nutné vzít nakonec místo ní náhradní klisnu Barču. Nechceme cokoliv riskovat," popisuje změnu týmu veterinář Roman Vodička.

V 10.15 jsou čtyři klisny v přepravních boxech a vyráží se do pražských Kbel, kam kolona doráží před jednou hodinou. Nakládka běží bez komplikací. Všemu přihlíží davy novinářů. Zájem novinářů je fascinující. I když nehrajeme fotbal, nýbrž letíme s převaláky do Mongolska (a navíc již potřetí!), nevynechá tuto událost ani jedna z velkých redakcí.

Letoun opouští 24. základnu dopravního letectva Armády ČR v 15 hodin. Na nezpevněné ploše letiště v Bulganu na jihozápadě Mongolska by měl přistát v úterý ve 14.30 místního času (8.30 SELČ). Klisny pak čeká ještě mnohahodinová cesta na autech do Takhin Talu. Pro Lotusz, Spange, Jácint a Barču začíná jeden z nejdůležitějších zápasů zápas o budoucnost svého druhu.

Sledujte ho s námi prostřednictvím facebookového profilu Návrat divokých koní!

Transport divokých koní do Mongolska
Na více než 17hodinový let do Mongolska se v pondělí armádním letounem vydala do Mongolska čtveřice klisen koní Převalského z chovu pražské zoo. Po vypuštění v původní domovině mají kobylky tohoto divokého koně přispět k záchraně svého druhu v přírodním prostředí. Lotusz, Spange, Jacint a Barča se přes Kazaň a Novosibirsk dostanou do Mongolska, kde by na nezpevněné ploše letiště v Bulganu měl letoun CASA přistát v úterý ráno našeho času. V 8.35, pokud vše půjde podle plánu. Pak bude následovat mnohahodinová jízda na korbě aut do aklimatizační obory v národním parku Gobi B. Tam klisny stráví pod dohledem místních strážců parku asi půl roku. Teprve pak budou vypuštěny do volné přírody. V místech, kde už byly vypuštěny „pražské" klisny v minulosti. Mimochodem – jedna z klisen přepravených v roce 2011 už má hříbě. A další je znovu březí (stejně jako další klisna z Čech)! Díky vstřícnosti armády vyjde transport asi na 900 tisíc korun. Zoo tuto sumu uhradí ze sbírky na koně Převalského a z darů sponzorů

JANA PTAČINSKÁ JIRÁTOVÁ
Zoo Praha