Jeřáb na hrázi

Využívat služby jeřábníka budou zájemci moci vždy od osmé hodiny do 17.30 (s půlhodinovou přestávkou po poledni). Vylovit si mohou nechat plavidla až do hmotnosti 3,5 tuny; široká do tří metrů a dlouhá do 8,5 metru, Platí to ale pouze pro ty kapitány či majitele, kteří se včas zaregistrují. A na to už je nejvyšší čas: závazné přihlášky se na e-mailové adrese dispecink@pvl.cz budou přijímat už jen pár hodin: nejpozději do neděle.

„Závazné vyjádření zájmu o vytažení plavidla musí obsahovat jméno a příjmení, typ plavidla, jeho rozměry, evidenční číslo a kontakt: telefon, e-mail,“ upozornil Hugo Roldán z centrály státního podniku. „Případné telefonické dotazy zodpoví centrální vodohospodářský dispečink na telefonních číslech 257 329 425 nebo 724 067 719,“ doplnil.

Pro uživatele lodí nicméně nejde o nic neznámého; toto lovení z vody ve chvíli, kdy hladina poklesla tak, že nelze provozovat zdvihadlo pro sportovní plavidla a zlepšení není na obzoru, už firma nabízela loni – a setkalo se s až nečekaným zájmem. Majitelé plavidel tedy vědí: sami si musí zajistit plynulý odvoz z hráze; skladování lodí není možné. Nelze také zajišťovat demontáž stěžně (to musí být hotovo před vyzvednutím).

Více vody na Slapech

Více času na přípravy k zazimování mají vlastníci a uživatelé rekreačních lodí na Slapech. I tam bude klíčový poslední víkend v září – není se však nutné předem kamkoli nahlašovat. Na sobotu 29. a neděli 30. září oznámilo Povodí Vltavy zvýšení hladiny. Ta se zvedne minimálně na kótu 270,1 metru nad mořem, což usnadní zazimování plavidel a jejich vytažení z vody.