O dotace na obnovu památek, které po opravě budou otevřeny veřejnosti – poslouží například setkávání místních komunit, k pořádání koncertů či podobných představení nebo budou využity ve prospěch cestovního ruchu – se celkově ucházeli majitelé 55 památek. Z žádostí podávaných v termínu od 30. července do 6. srpna úředníci šest vyřadili proto, že nevyhověly stanoveným podmínkám, a zbývajících 49 posuzovala hodnoticí komise. Poskytnout peníze je doporučeno pro 15 z nich. „Finanční příspěvek kraje budou dostávat majitelé památkových objektů, kteří prokáží, že mají financování svých projektů zajištěno nejen z dotace kraje, ale také z dalších zdrojů,“ uvedla v úterý hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

O rozdělování peněz budou na svém zasedání 27. srpna rozhodovat krajští zastupitelé. Právě ti budou mít konečné slovo při přidělení dotací. Nemusí se to obejít bez diskusí. Debaty lze očekávat například v souvislosti s tím, že sedminu z celkové rozdělované částky by měl podle předkládaného návrhu získat na statické zajištění zámku ve vsi Martinice u Dolních Kralovic na Benešovsku, který koupil před deseti lety, známý vetešník Pavel Kuře.

Pozornost může vzbudit, že právě on byl v dubnu přítomen jako jediný zástupce vlastníků památek na tiskové konferenci, na níž hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Kateřina Pešatová představily nové plány na podporu péče o nejohroženější památky. Informovaly, že krajští památkáři společně s kolegy z Národního památkového ústavu vybrali z ohrožených památek čtyřicítku nejnadějnějších – většinou jde o zchátralé zámky – které by po opravě mohly sloužit k podpoře lokálních spolkových a kulturních aktivit. Právě na jejich obnovu by měly být více směrovány peníze z veřejných podpor určených pro památky. Na otázku Deníku tehdy Kuře uvedl, že jeho zámek mezi čtyřicítkou vybraných nefiguruje.
Žádat o nyní přidělované dotace nicméně mohli podávat všichni vlastníci památek potřebujících obnovu – a to bez ohledu na zmiňovaný seznam.

Výběr z projektů navrhovaných k podpoře
- Závěrečná etapa rekonstrukce roubené stodoly v Mnichově Hradišti 1,1 milionu korun
- Záchrana zříceného krovu zámečku Žáky, kde bude zřízeno komunitní centrum pro přilehlé obce 1,6 milionu korun
- Oprava střechy pivovaru v Kostelci nad Černými lesy 1,1 milionu korun
- Statické zajištění budovy zámku v Martinicích 3,6 milionu korun
- Rekonstrukce Hrobnického domku na Slovanském hradišti Budeč realizovaná obcí Zákolany

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje