Tahle služba ale nemá nic společného se scénami ze seriálu Pobřežní hlídka, připomněla v neděli Tereza Janečková z centrály středočeských záchranářů. „Kolegové zde nemají funkci plavčíků a uniformy nemění za plavky, pouze občas vymění sanitní vůz za člun," vysvětlila, že díky plavidlu se zdravotníci dostanou i do jinak těžko přístupných oblastí snáz – a hlavně mnohem rychleji, než kdyby se museli spoléhat jen na cestu po silnicích a po mostech.

Do některých hůře dostupných chatových osad a samot u vody by sanitní vůz nedojel vůbec. Člun sice umožňuje i záchranu přímo na vodě – pomoc tonoucím ale tradičně představuje jen minimum zásahů.

Základna na Ždáni má ale pochopitelně k dispozici i sanitku. A o tom, jaká technika do terénu vyrazí, rozhoduje dispečerka záchranky podle lokality i charakteru zásahu. Třeba k pacientům v přilehlých obcích mimo vodní plochu vyjíždí jen sanitní vůz. Ten většinou přichází ke slovu i po zásahu člunu, kdy záchranáři přivezou pacienta na svou základnu, přeloží ho do auta a vezou do nemocnice.

Pomoc seniorům, rodinám i mladým

Nejčastěji vyjíždějí zdravotníci ze základny na Slapech na pomoc seniorům stižených zdravotními obtížemi. Na víkendových sídlech v okolí přehrady totiž tráví léto značné množství penzistů. Časté jsou tak infarkty, cévní mozkové příhody či dušnost. Dalšími „typickými" skupinami pacientů jsou rodiny s dětmi a také party mladých, která se baví často tak, že alkohol teče proudem.

Spektrum zásahů je tak velmi rozmanité. „Běžné jsou výjezdy k nejrůznějším alergickým reakcím (například po bodnutí včelou), k úpalům a úžehům po dlouhém pobytu na slunci a k lidem, kteří kolabují následkem dehydratace. Záchranáři vyjíždějí také k nejrůznějším úrazům při sekání dřeva, sportu a skocích do vody – a velmi časté bývají řezné rány od střepu ve vodě nebo na pláži," vypočítala Janečková s dodatkem, že ojedinělé bohužel nejsou ani úrazy pacientů, kteří popíjeli.

Alkohol může vést k podcenění rizika

Alkohol je hodně špatný rádce zvlášť v souvislosti s koupáním. Vede totiž k přeceňování vlastních sil a lidé mající upito často podceňují nebezpečí. Také skoky do vody s sebou nesou značné riziko. A to i pro střízlivé. To, že skákat do neznámé vody zavání hazardem se zdravím i životem, snad není třeba zdůrazňovat – za připomenutí ale stojí, že pod hladinou mohou číhat i nečekaná nebezpečí. Dno je nestálé a může se měnit. I místo, kde se bez problémů skákalo loni i předloni, tak letos může být nebezpečné!

Loni v létě posádka záchranářů na Slapech zaznamenala 107 výjezdů, přičemž člun použila ve 48 případech. Proti předloňsku se počet pacientů zvýšil – v roce 2011 totiž posádka na Ždáni měla poplachů „jen" 75. S naprostou převahou jsou cílem rekreační objekty v okolí přehrady; bezprostřední souvislost s vodními sporty má jen minimum zásahů.