V Německu vzniká dokonce třeba i síť cyklokostelů, zaměřených přímo na návštěvníky, kteří přijedou a kole – a tedy nabízejících nejen příležitost k rozjímání a modlitbě, ale také bezpečné uložení kol i s brašnami, stoly s lavicemi na odpočinkovém místě i pitnou vodu a toalety. Podobně specializované jsou třeba i spolupracující restaurace, kde je k dispozici například i materiál umožňující drobné opravy kol.

Společně propagovat jak německou, tak českou část výletní trasy má vydání publikace nazvané Cykloprůvodce Labská stezka 2020. Ta má být vytištěna v celkovém nákladu 260 tisíc kusů – a zájemcům bude k dispozici zdarma. Napomůže tomu i dotace Středočeského kraje, který společnosti Partnerství, jež projekt zastřešuje, podle rozhodnutí radních pošle individuální neinvestiční dotaci ve výši 181 500 korun.

Cykloprůvodce, v němž jsou propagaci středočeského úseku věnovány čtyři strany, získá kraj k bezplatné distribuci 6850 výtisků. Další exempláře budou mít k dispozici jednotlivá města podél řeky.

Na české straně se do společného marketingového projektu vedle čtyř krajů (kromě Středočeského jsou to ještě Královéhradecký, Pardubický a Ústecký) zapojují právě města, ale také Agentura CzechTourism – a rovněž destinační agentury či podnikatelé nabízející ubytování a stravování v rámci certifikace Cyklisté vítáni.

Informace o nabídce zázemí i o lákadlech jak přírodních, tak i kulturních najdou zájemci nejen v chystané tiskovině, připomněl středočeský radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO). „Součástí projektu je i rozvoj a propagace společného česko-německého webu www.elberadweg.de ve čtyřech jazykových mutacích,“ upozornil. S tím, že česká verze je k nalezení na adrese www.labska-stezka.cz.

Ne vše je však v češtině – třeba nabídka plánování cyklozájezdů je k dispozici pouze v německé řeči (a s cenami v eurech), a to i v případě, kdy jde o výletní možnosti předkládané „českým specialistou na cykloturistiku a aktivní dovolenou“.