Čéška je drobná kůstka ve žlábku stehenní kosti, která zajišťuje hladký pohyb kolene. Při luxaci se dostane čéška mimo tento žlábek a to způsobuje pejskovi bolest. Nízká hmotnost malých plemen má na svědomí mělký kloubní žlábek, což má za následek její vypadávání.

Je to nejběžnější vrozená vada u malých plemen a velkou roli zde hraje genetika. Jediným způsobem, jak zabránit jejímu šíření je vyřadit takto nemocné pejsky z chovu. Zcela zdravý pes si může luxaci přivodit při autoúrazech, pádech z výšky nebo při rvačkách.

Příznaky luxace a její léčba

Kulhání, odlehčování packy, otok kolene, potíže při skákání do výšky - to vše může ukazovat na luxaci čéšky. Problém s packou lze lehce odhalit i při hraní nebo při vyčesávání.

Kloub bude přeskakovat a bude v něm „lupat". Pokud existuje mít podezření, že není s chůzí psího miláčka něco v pořádku, je potřeba s ním navštívit veterinu. Doktor prohmatá tlapku, udělá rentgen a rozhodne o případné léčbě.

Onemocnění se většinou vyvíjí postupně a mírné stádium je velice těžké odhalit. Na začátku se dá luxace snadno léčit klidovým režimem a kloubní výživou. Někdy doktor doporučí dlahu, která tlapku zafixuje ve správné poloze.

V pokročilém stádiu se pejsek operaci nevyhne. Po zákroku je vhodné začít rehabilitovat a podpořit uzdravování vhodnou stravou.

Kloubní výživa pomáhá při prevenci

Vrozené luxaci pately nelze zcela předejít, ale je možné její projevy zmírnit a postup onemocnění zpomalit. Obecně platí, že pejsci s nadváhou a nedostatkem pohybu mají větší předpoklady, že onemocní. Jejich klouby jsou přetížené a to způsobuje problémy.

Ideální prevencí je podávání kloubní výživy během růstu a vývinu kostí štěňat. Nezbytný je také přiměřený pohyb a správná výživa po celou dobu jejich života.

Čtěte také: Kloubní výživa pro psy: funguje, nebo ne? Podívejte se na test