Pro nejhůř postižené obce, jimiž jsou Zaječov na Berounsku (škody radnice předběžně vyčíslila na 850 tisíc korun) a Obecnice na Příbramsku (s odhadem 220 tisíc), v pondělí krajští radní odsouhlasili po dvou stech tisících korun určených na prvotní likvidaci škod. Peníze hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) uvolnila ze Středočeského fondu hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof.

Rychlou žádost o humanitární pomoc a její bezodkladné uspokojení umožňují v podobných případech ustanovení zákona o integrovaném záchranném systému a nařízení vlády z roku 2000. „V případech, jako jsou náhlé povodně, je rychlá pomoc vždy nejúčinnější,“ uvedla hejtmanka. Poskytnuté peníze budou podle jejích slov moci být použity na čisticí prostředky a na zajištění technické pomoci občanům. Do budoucna Jermanová počítá s tím, že pro podobné případy rychlé pomoci po mimořádných událostech by měl kraj zřídit samostatný fond.

V reakci na zásahy při odstraňování následků bleskové povodně hejtmanka oceňuje pomoc hasičů, profesionálních i dobrovolných, ať už byla směrována obcím, či přímo občanům. „Jsem ráda, že se finanční prostředky, které kraj vkládá do vybavení hasičského sboru, vrací všem občanům touto cestou účinné pomoci ve chvíli, kdy je to nejvíce zapotřebí,“ připomněla.

Ilustrační foto.
Dříve nežli sanitka mohou k pacientovi přijet hasiči
Americký konvoj v Česku.
Na dálnicích řidiči potkají množství vojenské techniky