Nejdál dospěla Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi, kde omezení kvůli covidu přijali už v minulém týdnu. V úterý 4. října pak nemocnice informovala o novém rozhodnutí: v reakci na výrazné zhoršení nákazové situace v regionu platí od středy až do odvolání zákaz návštěv většiny hospitalizovaných pacientů. Výjimky, podmíněné použitím respirátoru nebo nanoroušky, platí na dětském a gynekologicko-porodnickém oddělení – a dále u pacientů s omezenou svéprávností či v případě umírajících: pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelných onemocnění. Kdekoli jinde může o výjimce rozhodnout jen ošetřující lékař nebo primář oddělení.

Mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová Deníku řekla, že pacientů s covidem zde v úterý bylo hospitalizováno 25; ať už přímo kvůli koronaviru, nebo s jiným onemocněním – a k němu ještě prokázanou nákazou. Vesměs šlo o starší lidi. Dvanáct z nich pobývalo na oddělení následné péče – tedy v bývalé LDN; léčebně dlouhodobě nemocných. „Na oddělení ARO je pouze jeden, který je napojen na umělou plicní ventilaci; dále je jeden z těchto pacientů na kyslíku,“ upřesnila Kopalová.
Nemocnice se snaží udržet běžný provoz
Mladoboleslavský zákaz návštěv je však v rámci kraje zatím spíš ojedinělý. Plyne to z informací, které Deníku v úterý poskytl statutární náměstek hejtmanky Pavel Pavlík (ODS), jenž v radě kraje nese odpovědnost za oblast zdravotnictví. Připomněl, že plošná opatření se v rámci středních Čech jako celku prozatím nechystají. Nyní záleží na rozhodnutí vedení jednotlivých nemocnic, vycházejících z doporučení ústavních epidemiologů. Ta jsou založena na vyhodnocení epidemické situace v konkrétním regionu, konzultovaném s pracovníky krajské hygienické stanice.
„Třeba v Kolíně nařídili ochranu dýchacích cest respirátorem nebo nanorouškou, v Kladně na návštěvníky apelují,“ konstatoval Pavlík. Připomněl, že i kraj monitoruje situaci jak v rámci celých středních Čech, tak v jednotlivých oblastech – a prozatím se s plošným opatřením nepočítá. Což nicméně neznamená, že se situace nemůže záhy změnit.

V rámci celých středních Čech bylo podle informací náměstka hejtmanky v úterý hospitalizováno 149 pacientů, což představuje vrůstající trend – z nichž na pracovištích typu jednotka intenzivní péče leželo šest lidí. „To představuje vcelku klidnou situaci ve srovnání s jarem i stejným obdobím loňského roku,“ konstatoval Pavlík. S dodatkem, že zatím nenastala situace, která by měla fatální dopad na provoz nemocnic. Připomněl v té souvislosti závěry z páteční porady s řediteli všech lůžkových zařízení, která ve středních Čechách poskytují akutní péči. Účastníci se shodli, že všechny nemocnice se budou snažit fungovat v režimu infekčních pokojů, aby byla co nejdéle zachována i běžná péče, a prozatím se nebudou vydávat cestou zřizování covidových jednotek neboli covidárií známých z dřívějška.
Čísla jsou vyšší, ale ne alarmující
Pro pondělí 3. října evidovala statistika ministerstva zdravotnictví ve středních Čechách 644 lidí s nově prokázaným výskytem onemocnění covid-19. O týden dříve (29. 9.) jich bylo 663. O dva týdny dříve (19. 9.) však 491. Takzvaná sedmidenní incidence, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel, dosahovala v úterý hodnoty 165; k 3. říjnu byla nepatrně vyšší: 166. Během prvních tří říjnových dnů byla v kraji evidována čtyři úmrtí pacientů s koronavirem. V souvislosti s očkováním proti covidu bylo za pondělí ve středních Čechách vykázáno 1058 aplikovaných dávek.