Připravily dohromady dvě stovky lůžek vyčleněných přímo pro pacienty nakažené koronavirem – a posilují i své vybavení. A netýká se to jen zásob osobních ochranných prostředků.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Ačkoli naprostá většina pacientů s pozitivním výsledkem testu, jejichž počet se nyní ve středních Čechách blíží 450, má podle údajů krajské hygienické stanice jen lehké příznaky a postačuje domácí léčba, objevují se těžké případy průběhu onemocnění; zvláště u lidí ve vyšším věku trpících chronickými chorobami.

Například mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota zmínil, že ze dvou pacientů s Covid-19 leží jeden na infekčním oddělení, zatímco druhý je umístěn v izolačním pokoji na oddělení ARO, kde je připojen na umělou plicní ventilaci. Středočeské oblastní nemocnice počítají s tím, že pacientů nakažených koronavirem, kteří by kvůli vážnému stavu potřebovali napojení na ventilátor, může přibývat – a snaží se na takovou situaci připravit.

Nemocnice nakupují nové plicní ventilátory, informoval krajský úřad. Kupříkladu kladenská nemocnice má k dispozici 37 ventilátorů – a dalších sedm transportních plicních ventilátorů. Sedm z těchto přístrojů nově pořídila rámci příprav na zvládání koronavirové pandemie – a vedení nemocnice zvažuje, že ještě objedná i další. Již nyní by nemocnice mohla osm ventilátorů vyčlenit pro pacienty s Covid 19.

Pro zhruba stejný počet pacientů může umělou plicní ventilaci dlouhodobě zajistit třeba také benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie; maximálně jich může být devět. Dalším čtyřem desítkám by pak mohla nabídnout oxygenoterapii neboli kyslíkovou podporu. Tato nemocnice hlásí, že aktuálně má k dispozici 16 plicních ventilátorů. Čtyři další nově objednala. Jde o transportní ventilátory, které jsou výrazně levnější než přístroje určené pro operační sály či oddělení ARO (takové však nyní nepotřebuje). I tak cena těchto ventilátorů dosahuje 290 tisíc korun bez DPH.

Koronavirus v Česku