Vesnice je totiž až do předčasných voleb, které se mají konat na jaře příštího roku, výrazně omezena ve svých pravomocech.

Ladislav Schamberger 
z kelských Dolních Vinic nedávno v otevřeném dopise vyzval budoucí zastupitele, aby neprodleně navýšili počet členů obecního zastupitelstva. Argumentoval tím, že Kly jsou jednou z mála vesnic Mělnicka, kde na jednoho zastupitele připadají více než dvě stovky občanů.

„Schvalte neodkladně navýšení počtu našich zastupitelů na minimálně jedenáct členů. Jen tak nebude nikdo moci prostřednictvím tří členů zastupitelstva ovládat naši obec o více než 1400 obyvatelích! Nechtějme už nejmenší zastupitelstvo v okrese," upozornil rozhořčený občan.

Velmi snadný rozklad

Ve Klích vychází na jednoho zastupitele 204 občanů. Hůře už je na tom z obcí do tří tisíc obyvatel pouze Nelahozeves (215), velmi podobně si stojí v Tišicích (202). V těchto vesnicích přitom volí devět, respektive jedenáct zastupitelů. Kly jsou jedinou obcí regionu 
s více než tisícem a méně než dvěma a půl tisíci obyvateli, kde v zastupitelstvu zasedá pouze sedm členů.

„Nízký počet zastupitelů se tu drží už léta," připomněla kelská starostka Iveta Fišerová, která je ve funkci od posledních řádných voleb v roce 2014. „Je škoda, že jsme nestihli navýšit počet zastupitelů na třináct. Pak se něco stane, jako teď, a je velmi jednoduché celé to tu rozložit," dodala.

Zvýšení z pěti na devět

Že příliš nízký počet zastupitelů může vést až 
k předčasným volbám, se loni přesvědčili také ve Zlosyni. V obci, která nemá ani pět set obyvatel, volí nejnižší možný počet členů zastupitelstva - pět. Stačí tedy jediný rezignující, za nějž není náhrada, a rázem má vesnice problém. Není přitom výjimečné, když opozice není ochotná spolupracovat s vítězem voleb.

Současný zlosyňský starosta Jan Krajíček uvedl, že zastupitelé v loňském roce na svém ustavujícím zasedání po předčasných volbách schválili navýšení počtu členů zastupitelstva z pěti na devět. „Kritická situace, kdy někdo rezignuje a rázem nejsme usnášeníschopní, by se tak už neměla opakovat," poznamenal.

Vyšší počet zastupitelů si pochvaluje také starosta Lužce Patrik Rollo. Vesnice, v níž žije bezmála patnáct set občanů, což je jen o pár desítek více než ve Klích, volí do zastupitelstva patnáct členů. „Díky tomu máme i obecní radu, která je při správě obce velkým pomocníkem. Nemusíme tak často vyhlašovat zasedání zastupitelstva, stejně se málokdy sejdeme všichni," připomněl.

Čtěte také: Kly na Mělnicku čekají předčasné volby, čtyři zastupitelé rezignovali