Nová brožura představuje šestnáct poutních míst. Z těch na Berounsku jsou zařazena dvě: Tetín a Svatý Jan pod Skalou. 

Svatý Jan pod Skalou bývá označován jako nejkrásnější obec středních Čech. „Vystoupat na skalní ostroh s křížem je opravdová řehole, ale výhled na obec sevřenou vysokými kopci je tou největší odměnou,“ představuje místo Středočeská centrála cestovního ruchu s připomenutím, že svatojánský poutní kostel přiléhá k bývalému klášteru benediktýnů. Z kostela se navíc zájemci dostanou do krápníkové jeskyně pojmenované po prvním českém poustevníkovi sv. Ivanovi, jehož jméno nese také zdejší léčivý pramen.

Tetín je místem spjatým se životem i smrtí sv. Ludmily. "Ačkoliv bájemi opředený Tetín svým jménem odkazuje na pověst o Krokových dcerách, do českých dějin se místo zapsalo spíše vraždou první české světice,kněžny Ludmily," stojí v představení Tetína. Připomínají se i tři místní kostely, sv. Kateřiny Alexandrijské, sv. Ludmily a sv. Jana Nepomuckého. 

V brožuře nechybí ani nejstarší tuzemské poutní místo Stará Boleslav, ostrov sv. Kiliána v Davli nebo Svatá Hora a další nevšední místa.

Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu připomněl, že po celé generace na tato místa míří poutníci zdaleka i z blízkého okolí. „Odměnou jim je energie, kterou oplývají. Zvláště v této uspěchané době, ve které hledáme zákoutí, která nám dodají klid. Jsem rád, že se nám podařilo zmapovat ta nejzajímavější ve středních Čechách. Zároveň chceme ukázat, že není třeba cestovat do Španělska či Francie, když najít ideální útočiště v krásné přírodě můžeme i u nás,“ řekl.

U každého místa v brožuře je uvedena přesná lokace a krátký popis historie. Součástí jsou i nejdůležitější poutní stezky, které některá místa propojují. Nechybí ani informace o otevírací době, tipy na blízké zajímavosti nebo QR kódy, které odkazují na podrobnější informace.

Elektronická i tištěná verze

Elektronická verze brožury je již k dispozici v několika jazykových mutacích na webu centrály, tištěná verze bude k dostání na veletrhu Holiday World ve dnech 17. až 19. března. Dále bude k dostání v informačním centru Středočeské centrály cestovního ruchu v Praze a na vybraných kulturních akcích po celé republice.

Místa, která brožura představuje
Budeč u Zákolan
Ostrov sv. Kiliána v Davli
Románský kostel sv. Jakuba, Jakub - Církvice
Chrám Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, Kutná Hora – Sedlec
Hradiště Levý Hradec
Kostel sv. Matouše, Hrádek u Vlašimi
Loreta Kosmonosy
Sázavský klášter
Maková hora
Barokní areál Skalka
Stará Boleslav
Svatá Hora
Svatý Jan pod Skalou
Románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Tismice
Tetín
Klášter, Votice