Město začalo jednat s majiteli tamního obchodu a restaurace o možnostech kompenzace ztrát, které jim způsobila rekonstrukce mostu a s ní spojená uzavírka komunikace.

Alena Pavlová, která zde řadu let vede obchod se smíšeným zbožím, na jednu stranu vstřícný krok magistrátu vítá, na druhou ale neví, nakolik je kompenzace pravděpodobná. „Žádnou konkrétní částku od města zatím slíbenou nemáme. V současné době si od nás ale radnice vyžádala několik údajů, jde například o velikost prodejny, tržbu a přesné vyčíslení ztráty," popsala.

Denní ztráta deset tisíc korun

I když se obchod uzavírce, která Debř rozdělila na dvě části, přizpůsobil z hlediska nákladů, má o jednu zaměstnankyni méně a upravil i otevírací dobu, stále se potýká s denní ztrátou. Vedoucí obchodu vypočítala, že se jedná zhruba o deset tisíc korun denně. „V nejčernějším scénáři jsem si dokonce říkala, že to po ekonomické stránce nemůžeme zvládnout," dodala.

Od 7. prosince, pokud se klimatické podmínky dramaticky nezmění, by most mohl být zprůjezdněn. To by obchodu mohlo vrátit zákazníky a s nimi i tržby.

Masarykům most v DebřiPochází z roku 1922 a byl před začátkem oprav v havarijním stavu, rekonstruuje ho společnost Brex. Příští týden stavbaři most zaizolují proti vodě a na konci listopadu položí tenkou vrstvu asfaltu na silnici. Práce budou pokračovat zase až na jaře sanací konstrukce. I to si vyžádá uzavírku, ovšem už jen krátkodobou.

Čtěte také: Zavřený most v Debři u Mladé Boleslavi bere kšefty místnímu obchodu