Mistrovská soutěž brusičů se v Nižboru konala od ranních hodin a celé dění doprovázelo takzvané sklářské jamování v podání patnácti sklářských skupin. Zkušeným sklářům, mezi kterými nechyběli jedni z nejlepších, a sice náš Martin Janecký a Rafael Abdon ze Španělska, během jedné hodiny vznikala pod rukama neuvěřitelná umělecká díla.

Samotné broušení si totiž publikum nemohlo prohlédnout, protože proběhlo před konání mistrovství. Brand manažerka nižborské sklárny Denisa Schönigerová vysvětluje, proč tomu tak je: "Jde totiž o velmi náročný proces plný precizních řezů a každý z brusičů si musí řádné rozmyslet, jaký vzor vybrousí. Na to by ve sklárně nebyl bohužel čas ani prostor."

Z oslav 100 let Sokola v Hlásné Třebani.
OBRAZEM: Ani dešťové přeháňky nepokazily oslavy 100 let Sokola v Hlásné Třebani

Kolem poledne se poté sešla porota, složená z největších osobností sklářského světa, a rozhodovala o vítězích v jednotlivých kategoriích. K radosti domácích se absolutním vítězem osmého ročníku Mistrovství světa v broušení skla stal brusič z Rücklu Jaroslav Mádle. Schönigerová doplnila, že rok od roku zájem jak ze strany účastníků, tak široké veřejnosti, stoupá. Letos se mistrovství účastnilo kolem 80 děl.

"Letošní mistrovství bylo výjimečné hlavně tím, že se poprvé konalo v areálu sklárny Rückl a to zejména z důvodu nedávného spojení se sklárnou Bomma ze Světlé nad Sázavou. Jsme také velmi rádi, že byla znovu zařazena soutěž středních škol, což během covidu nebylo možné uskutečnit. Těší nás tedy, že jsme opět mohli dát prostor mladým talentům," uzavřela Denisa Schönigerová.


ABSULUTNÍ VÍTĚZ - Jaroslav Mádle (Rückl Nižbor)

Kategorie ruční broušení - povinná tvorba
1. Jaroslav Mádle (Rückl Nižbor)
2. Jaromír Smutný Moser Karlovy Vary)
3. Petr Jánský (SOS Třeboň)

Kategorie ruční broušení - volná tvorba
1. Karel Malivánek (Valner Glass Přibyslav)
2. Petr Slavík (Mimoň)
3. Daniel Vágner (Skalice u České Lípy)

Kategorie strojní broušení
1. Petr Švancar (Bomma Světlá nad Sázavou)
2. Lukáš Jabůrek (Klášterec nad Ohří)
3. Karel Jankovský (Bomma Světlá nad Sázavou)

Cena obce Nižbor - Lubomír Beňo (RONA Lednické Rovne)
Cena města Světlá nad Sázavou - Klára Mikešová (Praha)

Kategorie střední odborné školy sklářské
1. Aleš Lust (SOS Třeboň)
2. Kateřina Kořinská (VOSŠ Nový Bor)
3. Teja Kobula (Školski Center Rogaška Slatina)