V Čáslavi roste a kvete v areálu střední zemědělské školy, o něco mladší se nachází v Jetelové ulici a nejmenší roste v zahradě mateřské školky v Masarykově ulici.

V Uhlířských Janovicích rostou exempláře mnohem starší. První roste v areálu Základní školy, druhý v městských Tyršových sadech a poblíž něj roste třetí, nejmladší.

Liliovník tulipánokvětýV českých zámeckých zahradách vysazován přibližně od poloviny devatenáctého století, do Evropy byl poprvé dovezen v druhé polovině století sedmnáctého. Ve své domovině dorůstá výšky až 40 metrů, rekordně byla zaznamenána výška 58 metrů, dožívá se stáří až 400 let. Kromě zvláštních květů, připomínajících tulipán, jsou jeho listy jakoby useknuté a připomínají lyru. Proto je liliovník někdy  nazýván lyriovníkem.

Liliovník patří do čeledi  šácholanovitých a je tedy příbuzný s magnolií. Je jedovatý, obsahuje totiž toxický alkaloid tulipiferin. Liliovník má v mládí kůru hladkou, šedohnědou, ve stáří černou brázditou borku. Květy mohou být velké až pět centimetrů, mají zelenožlutou barvu a objevují se v červnu a červenci.

Plodem jsou křídlaté nažky v šišticovitých souplodích. Dozrávají v říjnu a listopadu a rozpadávají se na stromě. Ať už tuto nádhernou „hříčku" přírody nazveme liriodendron, liliovník, lyriovník, lilijovník a nebo tulipánovník, rozhodně nás uchvátí krása jeho listů a především květů. Je dokonce státním stromem amerického státu Indiana.

Čtěte také: O nejkrásnější rozkvetlá okna soutěží nyní v Josefově Dole