Ne sice všude, ale nadšenci ze dvou očkovacích center ve středních Čechách – v Dobřichovicích na Praze-západ a v Městci Králové na Nymbursku – se rozhodli rozjet v noci z 11. na 12. června právě takovouto akci: připravují ji pod názvem Noc očkování. V úterý na to upozornila krajská mluvčí Martina Kemrová v souvislosti s informací, že záštitu nad akcí převzal středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Čtyřiadvacet i třicet hodin

Chystaný maraton, k němuž by se možná ještě mohlo přidat některé z dalších očkovacích míst ve středních Čechách, se nebude měřit na kilometry; poběží čas. Nejméně celý den a noc v kuse – ale i víc. A každá podaná dávka se počítá. „Týmy zúčastněných očkovacích center neodloží stříkačky s vakcínou po dobu minimálně 24 hodin – někde dokonce pojedou i přes třicet hodin v kuse.

Například v Městci Králové se bude očkovat od deváté ranní 11. června do šesté večerní 12. června – a v tuto dobu zde plánují podat zhruba 650 dávek,“ připomněla Kemrová, co chystá očkovací centrum provozované tamní městskou nemocnicí. A velkokapacitní očkovací centrum v Dobřichovicích, které vzniklo díky spojení sil místních sokolů, města i zubního lékaře Martina Rusnáka, dokonce počítá s tím, že se přiblíží ke dvěma tisícům dávek.

Jednotlivá očkovací místa v kraji jsou mezi sebou v kontaktu (když nouze naučila Dalibora housti – a jejich týmy zase intenzivně spolu komunikovat). Domlouvat je třeba mnohé; v období tíživého nedostatku očkovacích látek to bylo i vzájemné půjčování vakcíny. A koordinátorka očkování v Městci Králové Lucie Drobík Kolářová připomíná, že teď už je možné debatovat i o akcích chystaných ne s úplně vážnou tváří: připravovaných pro radost sobě i návštěvníkům. „Nápad s maratonem je jen dovršením našeho několikaměsíčního velkého úsilí – a zároveň snahou přitáhnout k očkování mladší ročníky,“ konstatovala.

Zájem o zápis v knize rekordů

Drobík Kolářová a Jiří Geissler z Dobřichovic, kteří akci koordinují, potvrzují, že rekordní nasazení bude mít i rekordní atmosféru: prostřednictvím Agentury Dobrý Den budou pořadatelé usilovat o zápis do knihy rekordů jako nejdelší nonstop očkování. „Nejde nám jen o rekord; naším cílem je spojit síly a přispět k rychlejšímu proočkování co největší skupiny obyvatel,“ shodují se oba koordinátoři. A jednohlasně dodávají: bude fajn, když se přidají i další očkovací místa ve středních Čechách.

Maratonská myšlenka se líbí i krajskému koordinátorovi očkování Martinu Polákovi. „Je to ukázka, že české zdravotnictví funguje velmi dobře – a že v těžkých chvílích se všichni, kteří pracují pro dobrou věc, dokáží semknout k ještě většímu výkonu,“ řekl Polák. Hovoří v té souvislosti o „ofenzívě ve válce s neviditelným nepřítelem, který výrazně zasáhl do života nás všech“.

Očkování v rámci maratonu? Standardní!
- Vakcinace v průběhu maratonu se bude odehrávat podle standardních pravidel, tedy je určena pro registrované zájemce s rezervovaným termínem.
- Příchozí se nemusí obávat, že by očkování v nočních či brzkých ranních hodinách bylo snad jiné než kdykoli během dne. Celé týmy – lékař, sestra, administrativní pracovníci a dobrovolníci – se budou střídat v pravidelných intervalech (po čtyřech až šesti hodinách). Ke klidnému průběhu akce přispěje i spolupráce s místní policií.
– Podání druhé dávky po očkování v maratonském termínu 11.–12. června připadá na 23. a 24. července – k čemuž krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík připomíná, že naočkovaní lidé se očkovacího certifikátu dočkají ještě v době letních dovolených, kdy je mnohdy potvrzení o dokončeném očkování potřebné.